Իշխող «Վրացական երազանք» կուսակցությունը հայտարարել է, որ իրենք չեղյալ չեն համարելու «Օտարերկրյա ազդեցության թափանցիկության մասին» օրենքը, որը դարձել է արևմտյան գործընկերների հետ երկրի հարաբերությունների վատթարացման և դեպի ԵՄ մուտքը երկրի սառեցման պատճառներից մեկը, այս մասին ասել է «Վրացական երազանքի» գործադիր քարտուղար Մամուկա Մդինարաձեն, մեջբերել է Վրաստանի Առաջին ալիքը։
Ճեպազրույցի ժամանակ նրան հարցրել են վիճահարույց օրենքը հետ կանչելու հնարավորության մասին, ինչին նա պատասխանել է. «Ոչ։ Դուք ուրախ չեք լինի, բայց մենք դա հետ չենք կանչի»:
Ըստ Մդինարաձեի, եթե այս օրենքը չլիներ Վրաստանում, «այժմ տասնյակ հազարավոր մարդիկ կկանգնեին Ռուսթավելի պողոտայում»։
«Ե՛վ այս օրենքը, և՛ քարոզչության արգելքը («ԼԳԲՏ քարոզչությունն արգելող օրենքը») օրինականացվել են վրաց ժողովրդի մեծամասնության կողմից»,- հավելել է Վրաստանում իշխանության մեջ գտնվող կուսակցության ներկայացուցիչը։
ԵՄ-ն բազմիցս հայտարարել է, որ օտարերկրյա գործակալների մասին Ռուսաստանի օրենքի նմանօրինակի ընդունումը կասեցրեց Վրաստանի եվրաինտեգրումը։
ԵՄ-ն նաև քննադատել է ԼԳԲՏ անձանց իրավունքները սահմանափակող օրենսդրական փաթեթը՝ նշելով, որ այն ավելի է հեռացնում Վրաստանը ԵՄ ճանապարհից։

В правящей партии Грузии «Грузинская мечта» заявили, что не будут отзывать закон «О прозрачности иностранного влияния», который стал одной из причин ухудшения отношений страны с западными партнерами и замораживание движения страны в ЕС,об этом сказал исполнительный секретарь «Грузинской мечты» Мамука Мдинарадзе, которого цитирует грузинский «Первый канал».
В ходе брифинга ему задали вопрос о возможности отзыва скандального закона, на что он ответил: «Нет. Вы не обрадуетесь, но мы не будем его отзывать».
По словам Мдинарадзе, если бы в Грузии не было этого закона, «на проспекте Руставели сейчас бы стояли десятки тысяч людей».
«И этот закон, и запрет пропаганды (закон о запрете «ЛГБТ-пропаганды») были легитимизированы большинством грузинского народа», – добавил представитель партии власти Грузии.
В ЕС неоднократно заявляли, что принятие аналога российского закона об иноагентах приостановило евроинтеграцию Грузии.
Также в ЕС критиковали законодательный пакет, ограничивающий права представителей ЛГБТ, отмечая, что он еще больше уводит Грузию с пути ЕС.