Վրաստանում նախագահական ընտրությունները, հավանաբար, տեղի կունենան 2025թ. հունվարի սկզբին։ Այս մասին հայտնել է վարչապետ Իրակլի Կոբախիձեն, տեղեկացրել է «Эхо Кавказа»-ն։
«Ամեն բան [երկրում] խաղաղ է եւ հանգիստ։ Կամփոփվեն [խորհրդարանական] ընտրությունների արդյունքներըը, դրանից հետո տասներորդ օրը տեղի կունենա խորհրդարանի [առաջին] նիստը։ Դրանից հետո կսկսվի խորհրդարանական կյանքը, եւ շուտով, հավանաբար հունվարի սկզբին, տեղի կունենան նախագահական ընտրությունները։ Դրանից հետո տեղի կունենա նախագահի երդմնակալությունը։ Երկիրը սովորական ռեժիմով շարունակում է կյանքը, շարունակվում է շատ նախագծերի իրականացումը»,- ասել է Կոբախիձեն լրագրողներին Բաքվում։
Հիշեցնենք, որ նախագահին առաջին անգամ կընտրի ոչ թե Վրաստանի բնակչությունը, այլ Ընտրական կոլեգիան։ Ընտրությունները պետք է տեղի ունենան 45 օրվա ընթացքում նորընտիր խորհրդարանի առաջին նիստից հետո 45 օրվա ընթացքում։
Սահմանադրության համաձայն՝ կոլեգիայի կազմում կլինեն 300 անդամներ, այդ թվում Վրաստանի խորհրդարանի եւ Աբխազիայի եւ Աջարիայի ինքնավար հանրապետությունների բարձրագույն ներկայացուցչական մարմինների բոլոր անդամները։ Ընտրական կոլեգիայի այլ անդամներին տեղական ինքնակառավարման մարմիններից կառաջադրեն համապատասխան քաղաքական կուսակցությունները համաձայն այն քվոտաների, որոնք կսահմանի Վրաստանի ԿԸՀ-ն օրգանական օրենքի հիման վրա։ Քվոտաները կորոշվեն համամասնական աշխարհագրական ներկայացուցուչթայն սկզբունքով եւ համաձայն տեղական ինքնակառավարման ընտրությունների արդյունքների։
Վրաստանի նախագահի ընտրությունները տեղի կունենան խորհրդարանի պալատում։ Թեկնածու առաջադրելու իրավունք ունի Ընտրական կոլեգիայի ոչ պակաս, քան 30 հոգին։ Ընտրությունների առաջին փուլում ընտրված է համարվում այն թեկնածուն, որը կհավաքի կոլեգիայի լրիվ կազմի ձայների ոչ պակաս, քան երկու երրորդը։ Եթե Վրաստանի նախագահին չհաջողվի ընտրել առաջին փուլում, երկրորդ փուլում քվեարկությունն անցկացվում է լավագույն արդյունքներն ունեցած 2 թեկնածուների միջեւ։ Երկրորդ փուլում ընտրված է համարվում այն թեկնածուն, որը կհավաքի առավել մեծ թվով ձայներ։
Գործող նախագահ Սալոմե Զուրաբիշվիլին հայտարարել է, որ կարող է անցնել երկրորդ ժամկետի համար։ Սակայն, հաշվի առնելով նրա դիմակայությունը կառավարող կուսակցության հետ, «Վրացական երազանքը» կառաջադրի նախագահի պաշտոնի այլ թեկնածու։ Ավելի վաղ կուսակցությունում հայտարարում էին, որ դեռ չեն քննարկել թեկնածությունը պետության ղեկավարի պաշտոնի համար։

Президентские выборы в Грузии, предположительно, состоятся в начале января 2025 года. Об этом заявил премьер-министр Ираклий Кобахидзе, сообщает «Эхо Кавказа»
«Все [в стране] мирно и спокойно. Будут подведены итоги [парламентских] выборов, на десятый день после этого пройдет [первое] заседание парламента. После этого начнется парламентская жизнь, и вскоре, предположительно в начале января, состоятся президентские выборы. После этого состоится инаугурация президента. Страна в обычном режиме продолжает жизнь, продолжится осуществление многих проектов», – сказал Кобахидзе журналистам в Баку.
Напомним, что президента впервые выберет не население Грузии, а Избирательная коллегия. Выборы должны пройти в течение 45 дней после проведения первого заседания вновь избранного парламента.
Согласно Конституции, в состав коллегии войдут 300 членов, в том числе все члены парламента Грузии и высших представительных органов Абхазской и Аджарской автономных республик. Других членов Избирательной коллегии из состава представительных органов местного самоуправления выдвигают соответствующие политические партии согласно квотам, определенным Центральной избирательной комиссией Грузии на основании органического закона. Квоты определяются с соблюдением принципа пропорционального географического представительства и согласно пропорции по итогам выборов местного самоуправления, проведенных в пропорциональном порядке.
Выборы президента Грузии пройдут во Дворце парламента. Право на выдвижение кандидата имеют не менее 30 членов Избирательной коллегии. Избранным в первом туре выборов считается кандидат, набравший не менее двух третей голосов полного состава Избирательной коллегии. Если президента Грузии не удалось избрать в первом туре, во втором туре голосование проводится между 2 кандидатами с лучшими результатами в первом туре. Избранным во втором туре считается кандидат, набравший наибольшее число голосов.
Действующий президент Саломе Зурабишвили заявляла, что может пойти на второй срок. Однако, с учетом её противостояния с правящей партией, «Грузинская мечта» выдвинет другую кандидатуру на пост президента. Ранее в партии заявили, что пока не обсуждали кандидатуру на пост главы государства.