ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենի վարչակազմը որոշում է ընդունել զրոյացնել մոտ 4,7 մլրդ դոլարի պարտքը վարկերի տեսքով, որոնք Միացյալ Նահանգները տրամադրել է Ուկրաինային, հայտնել է պետդեպարտամենտի ներկայացուցիչ Մեթյու Միլլերը։
Ապրիլին Կոնգրեսի ընդունած օրենքը ֆինանսավորման մասին ներառում էր ավելի քան 9,4 մլրդ դոլարի վարկեր Ուկրաինայի կառավարության տնտեսական եւ բյուջետային աջակցության համար, որոնց կեսը զրոյացնելու հնարավորություն նախագահն ստացել է նոյեմբերի 15-ից հետո, տեղեկացրել է «Голос Америки»-ն։
Օրենքի շրջանակում հատկացվել է 61 մլրդ դոլար Ուկրաինայի օգնության համար 2022թ. փետրվարին սկսված ռուսական լիածավալ ներխուժման դեմ իր պայքարում։

The administration of President Joe Biden has moved to forgive about $4.7 billion in US loans to Ukraine, State Department spokesperson Matthew Miller said on Wednesday, Reuters reports.
A funding bill passed by the US Congress in April included just over $9.4 billion of forgivable loans for economic and budgetary support to Ukraine's government, half of which the president could cancel after November 15.
The bill appropriated a total of $61 billion to help Ukraine to fight in the war that had started in February 2022.