Թամունա Մուսերիձեի որոնումները սկսվել են 2016 թվականին՝ նրան մեծացրած կնոջ մահից հետո, հայտնում է BBC-ն։
Տունը մաքրելիս Թամունան գտավ ծննդյան վկայական, որտեղ գրված էր իր անունը, բայց սխալ ծննդյան ամսաթիվ, և սկսեց կասկածել, որ իրեն որդեգրել են: Փոքր հետազոտություն անցկացնելուց հետո նա ստեղծեց ֆեյսբուքյան խումբ, որը կոչվում էր «Ես փնտրում եմ»՝ հույս ունենալով գտնել իր կենսաբանական ծնողներին: Փոխարենը, նա բացահայտեց Վրաստանում երեխաների առևտրի սկանդալը, որն անդրադարձել էր տասնյակ հազարավոր կյանքերի վրա:
Թամունան լրագրող է, և նրա աշխատանքը նպաստել է հարյուրավոր ընտանիքների վերամիավորմանը, բայց մինչ այժմ նա չէր կարողանում բացահայտել իր ծագման առեղծվածը և մտածում էր, գուցե իրեն էլ են առևանգել մանկության տարիներին:
Նրա որոնումներում առաջընթաց եղավ ամռանը, երբ նա հաղորդագրություն ստացավ ֆեյսբուքյան իր խմբի միջոցով: Դա Վրաստանի գյուղական շրջանի բնակչից էր, որը հայտնեց, որ ճանաչում է մի կնոջ, որը թաքցրել է իր հղիությունը և ծննդաբերել Թբիլիսիում 1984 թվականի սեպտեմբերին: Մոտավորապես այդ ժամանակ էր ծնվել Թամունան, ամսաթիվը նա հրապարակել էր: Տղամարդը կարծում էր, որ այդ կինը Թամունայի կենսաբանական մայրն է, և, որ ամենակարևորն է, նրանք տվել են իր անունը։ Թամունան անմիջապես սկսեց նրան փնտրել համացանցում, բայց երբ ոչինչ չգտավ, որոշեց հաղորդագրություն տեղադրել Facebook-ում՝ հարցնելով, թե արդյոք իրեն ճանաչո՞ւմ են: Շուտով մի կին արձագանքեց՝ ասելով, որ հղիությունը թաքցնող կինը իր մորաքույրն է։ Նա նաև համաձայնել է ԴՆԹ թեստ անել:
Մինչ նրանք սպասում էին արդյունքներին, Թամունան զանգահարեց մորը։ Մեկ շաբաթ անց ԴՆԹ-ի արդյունքները եկան, որոնք ցույց տվեցին, որ Թամունան և ֆեյսբուքյան կինն իսկապես երկրորդ պորտի քույրեր են: Այս ապացույցներով զինված՝ Թամունային հաջողվեց համոզել մորը ընդունել ճշմարտությունը և բացահայտել հոր անունը։ Այդ մարդու անունը Գուրգեն Խորավա էր։
Երբ Թամունան իմացավ Գուրգեն անունը, արագ փնտրեց նրան Ֆեյսբուքում։ Պարզվեց, որ նա հետևել է նրա պատմությանը սոցցանցերում. Թամունայի աշխատանքը ընտանիքների վերամիավորման գործում լայնորեն հայտնի է ողջ Վրաստանում։ Թամունան ապշեց՝ իմանալով, որ հայրը իր ընկերների ցանկում է արդեն երեք տարի։

A woman in Georgia who was searching for her biological parents has found her father among her Facebook friends, BBC reports.
Tamuna Museridze’s search had begun in 2016, after the woman who raised her died.
Clearing out her house, Tamuna found a birth certificate with her own name on it but the wrong birth date, and she started to suspect she was adopted. After doing some research, she set up a Facebook group called Vedzeb, or I’m Searching, hoping to find her birth parents.
Instead, she uncovered a baby trafficking scandal in Georgia that has affected tens of thousands of lives. Over many decades, parents were lied to and told their newborn babies had died—the infants were then sold
Tamuna is a journalist and her work has reunited hundreds of families, yet—until now—she couldn’t solve the mystery of her own origins and wondered if she too had been stolen as a child.
The breakthrough in her search had come in the summer, when she received a message through her Facebook group. It was from someone who lived in rural Georgia, who said they knew a woman who had concealed a pregnancy and given birth in Tbilisi in September 1984. That’s around the time Tamuna was born—a date she had shared publicly.
The person believed the woman was Tamuna’s birth mother—and crucially they gave a name..
Tamuna immediately searched for her online but when she couldn’t find anything, she decided to post an appeal on Facebook asking if anyone knew her.
A woman soon responded, saying the woman who had concealed the pregnancy was her own aunt. She asked Tamuna to take the post down but she agreed to do a DNA test.
While they were waiting for the results, Tamuna made the phone call to her mother.
A week later, the DNA results arrived, indicating that Tamuna and the woman on Facebook were indeed cousins. Armed with this evidence, Tamuna managed to convince her mother to acknowledge the truth and reveal the name of her father. It was a man called Gurgen Khorava.