Վրաստանի Սահմանադրական դատարանը քննարկման չի ընդունել նախագահ Սալոմե Զուրաբիշվիլիի և ընդդիմադիր պատգամավորների՝ հոկտեմբերի 26-ին կայացած խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքներն անվավեր ճանաչելու պահանջները։ Պլենումի որոշումը դեկտեմբերի 3-ին հրապարակվել է Սահմանադրական դատարանի կայքում։ Երկու դատավորներ հակասական կարծիք են հայտնել՝ Թեյմուրազ Տուգուշին և Գեորգի Կվենչհիլաձեն, հայտնում է «Էխո Կավկազա»-ն։
«Որոշումը վերջնական է և ենթակա չէ բողոքարկման կամ վերանայման»,- նշել է դատարանը։
Նոյեմբերի 19-ին նախագահի անունից հայց է ներկայացվել Սահմանադրական դատարան։ Վրաստանի նախագահը հայտարարել է, որ ընտրությունների ժամանակ խախտվել է քվեարկության գաղտնիության սկզբունքը եւ պահանջել արդյունքները ճանաչել հակասահմանադրական։

The Constitutional Court of Georgia did not accept for consideration the requests by President Salome Zourabichvili and the opposition MPs to declare the results of the parliamentary election held on October 26 invalid.
The aforesaid decision of the plenum was posted on the website of the Constitutional Court on Tuesday.
Two judges—Teimuraz Tugushi  and Giorgi Kverenchkhiladze—expressed a conflicting opinion, Ekho Kavkaza reports.
"The decision is final and is not subject to appeal or review," added the Constitutional Court of Georgia.
On November 19, a lawsuit was submitted to the Constitutional Court on behalf of President Zourabichvili. The latter had stated that the principle of voter secrecy was violated during the aforesaid election and requested to declare the election results as unconstitutional.