Թբիլիսիում հակակառավարական ցույցերի կազմակերպիչները փորձելու են խափանել Վրաստանում դեկտեմբերի 14-ին նշանակված նախագահական ընտրությունները։ Այս մասին ասվում է Վրաստանի Պետական ​​անվտանգության ծառայության (ԱԱԾ) հայտարարության մեջ։
«Ստացված տեղեկատվության համաձայն՝ ավերիչ և հանցավոր գործողությունների կազմակերպիչները ծրագրում են, որպեսզի Վրաստանում 2024 թվականի դեկտեմբերի 14-ին նախատեսված նախագահական ընտրությունների գործընթացը չկայանա և [ակնկալում են] ամեն ինչ անել՝ Վրաստանի վեցերորդ նախագահի ընտրությունը կանխելու համար, որն արհեստականորեն կառաջացնի իշխանության ճգնաժամ»,- ասվում է հայտարարության մեջ։
«Հանցագործության կազմակերպիչները դիտարկում են երեքշաբթի, չորեքշաբթի և հինգշաբթի և մասամբ ուրբաթ օրը իրավիճակի առավելագույն սրման հնարավորությունը, որին կհաջորդի երկու-երեք մարդու մահը։ Այս զոհողությամբ նրանք փորձելու են բարձրացնել բողոքի մեղադրանքը, խրախուսել արմատական ​​տրամադրությունները, որոնք, ըստ իրենց ծրագրի, պետք է վերաճեն անվերահսկելի գործընթացների, և դրա համար պետք է մեղադրել իշխանություններին»,- հավելեց հետախուզական ծառայությունը։
Վրաստանի պետական ​​անվտանգության ծառայությունը քաղաքացիներին կոչ է անում ցուցաբերել առավելագույն ուշադրություն՝ չտուժելու համար։ Միաժամանակ, իշխանությունները մարդկանց խնդրում են կասկածելի իրավիճակի կամ սադրանքի փորձի դեպքում տեսախցիկով նկարահանել կատարվածը և դիմել իրավապահ մարմիններին։

Организаторы антиправительственных митингов в Тбилиси попытаются сорвать выборы президента Грузии, назначенные на 14 декабря. Об этом говорится в заявлении Службы госбезопасности (СГБ) Грузии.
«Согласно полученной информации, организаторы деструктивных и преступных действий планируют, чтобы процесс выборов президента Грузии, назначенный на 14 декабря 2024 года, не состоялся, и [рассчитывают] всеми силами помешать избранию шестого президента Грузии, что искусственно вызовет кризис власти», - говорится в заявлении.
«Организаторы преступления рассматривают возможность во вторник, среду и в четверг, частично и в пятницу максимально накалить ситуацию, за чем последует гибель двух-трех человек. Указанным жертвоприношением они попытаются повысить протестный заряд, поощрить радикальные настроения, что, по их замыслу, должно перерасти в неуправляемые процессы, и в этом должны обвинить власть», - добавили в спецслужбе.
Служба госбезопасности Грузии призывает граждан проявлять максимальное внимание, чтобы не пострадать. Вместе с тем власти просят людей при подозрительной ситуации или попытке провокации снимать происходящее на видеокамеру и обращаться в правоохранительные органы.