Եթե կառավարող «Վրացական երազանք» կուսակցությունը եւ ընդդիմությունը փոխզիջման չհասնեն նոր խորհրդարանական ընտրությունների նշանակման հարցում, ապա Վրաստանին սպասում է «ռեժիմի տապալում», հայտնել է նախագահ Սալոմե Զուրաբիշվիլին տեսաուղերձում, նրա խոսքերը մեջբերել է Interpressnews-ը։
«Ճգնաժամը հասել է այնպիսի փուլի, որ մեզ այլ ելք չի մնում։ Եվ մենք փորձել եւ փորձարկել ենք բոլոր հնարավոր իրավական միջոցներն այս ճգնաժամը զսպելու համար, քանի դեռ այն չի հասել այդպիսի չափերի։ Սրանք դատավարություններ էին, բայց մենք արդյունքի չհասանք մեր դատարանների տխուր վիճակի պատճառով»,- ասել է նա։
Այն, որ Սահմանադրական դատարանը չընդունեց եւ չքննարկեց «Վրացական երազանքի» հաղթանակի հայցը, ըստ Զուրաբիշվիլու, «ստեղծել է նոր հակասահմանադրական իրավիճակ»։ «Ոչ լեգիտիմ խորհրդարան չպետք է գումարվի առանց ինձ կամ առանց Սահմանադրական դատարանի պատասխանի»,- նշել է Վրաստանի նախագահը։
Նա ավելացրել է, որ հայցը ներկայացվել է նաեւ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան, սակայն այն «այսօր կամ վաղը պատասխան չի տա»։ «Ոչ մի իրավական, սահմանադրական ճանապարհ չի մնացել. մնում է նոր ընտրություններ նշանակել, եւ սա ժողովրդի պահանջն է, իմ եւ քաղաքական կուսակցությունների պահանջը»,- ասել է պետության ղեկավարը։
Զուրաբիշվիլին կարծում է, որ ստեղծված իրավիճակի երկու լուծում կա՝ կա՛մ նոր ընտրություններ անցկացնել մինչեւ դեկտեմբերի 29-ը եւ «վերականգնել ընտրողների վստահությունը», կա՛մ «տապալել գործող ռեժիմը»։ «Այս ռեժիմն ինքնըստինքյան փլուզվում է, եւ ոչ ոք դրան չի մասնակցում, դուք եք մեղավոր՝ իշխանության ղեկին գտվողներդ, քանի որ ժամանակին ուշքի չեկաք եւ չտեսաք, թե ինչպես պետք է վարվել այս երկրի հետ»,- եզրափակել է նա։

Если правящая партия «Грузинская мечта» и оппозиция не достигнут компромисса по вопросу назначения новых парламентских выборов, то Грузию ожидает «свержение режима», заявила президент Саломе Зурабишвили в видеообращении, ее слова приводит Interpressnews.
«Кризис достиг такой стадии, что другого пути у нас не осталось. И мы испробовали и протестировали все возможные законные средства, чтобы сдержать этот кризис, прежде чем он достигнет таких масштабов. Это были судебные процессы, но мы не достигли результата из-за печального состояния наших судов», — сказала она.
То, что Конституционный суд не принял и не рассмотрел иск о победе «Грузинской мечты», по словам Зурабишвили, «создало новую антиконституционную ситуацию». «Нелегитимный парламент не должен быть созван без меня либо без ответа Конституционного суда», — отметила президент Грузии.
Она добавила, что иск также был подан в Европейский суд по правам человека, но он «не даст ответа сегодня и завтра». «Не осталось ни одного законного, конституционного пути. Остается только назначить новые выборы, и это требование народа, мое требование и требование политических партий», — сказала глава государства.
Зурабишвили считает, что есть два решения сложившейся ситуации: либо провести новые выборы до 29 декабря и «восстановить доверие избирателей», либо «свержение действующего режима». «Этот режим рушится сам по себе, и никто в этом не участвует, это ваша вина, тех, кто у власти, потому что вы вовремя не опомнились и не увидели, как обращаться с этой страной», — заключила она.