Գրենլանդիայի ապագան պետք է որոշեն կղզու բնակիչները․ այն չի վաճառվում՝ հայտարարել է Դանիայի վարչապետ Մետե Ֆրեդերիկսենը։ Նա մերժել է «Գրենլանդիայի՝ իր սեփականատիրոջը փոխելու» ցանկացած հեռանկար՝ ԱՄՆ նորընտիր նախագահ Դոնալդ Թրամփի՝ Դանիայի ինքնավարությունը ամերիկյան դարձնելու ցանկության և Թրամփի որդու՝ Դանիա ժամանելու ֆոնին:
«Գրենլանդիան չի վաճառվում, - ասել է դանիացի քաղաքական գործիչը TV2-ին տված հարցազրույցում։ -Կարևոր է, որ Գրենլանդիայի ապագան որոշեն իրենք՝ գրենլանդացիները, և ոչ այլ ոք»:
Դանիացի շատ քաղաքական գործիչներ քննադատել են վարչապետին՝ կղզու ապագայի հարցը չմեկնաբանելու համար։ «Եթե Գրենլանդիան ինչ-որ պահի այս կամ այն որոշումը կայացնի, մենք հանդես կգանք որպես Դանիայի կառավարություն»,- պարզաբանել է նա՝ հավելելով, որ անհրաժեշտ է հանգստություն պահպանել այդ հարցում։
Անցյալ տարվա վերջին Թրամփը հայտարարել էր, որ Վաշինգտոնը պետք է վերահսկի Գրենլանդիան: «ԱՄՆ-ն կարծում է, որ Գրենլանդիայի հանդեպ «սեփականությունն ու վերահսկողությունը» բացարձակ անհրաժեշտություն են», - գրել է նա Truth Social-ում: Դրան ի պատասխան Գրենլանդիայի վարչապետ Մjութ Էգեդեն ընդգծել է. «Մենք չենք վաճառվում և երբեք չենք վաճառվի»։

Будущее Гренландии должны определять сами жители острова, который не продается, заявила премьер-министр Дании Метте Фредериксен. Она отвергла любую возможность «смены Гренландией своего владельца» на фоне заявления избранного президента США Дональда Трампа о желании сделать датскую автономию американской и прибытия туда сына Трампа.
«Гренландия не продается, - заявила датский политик в интервью телеканалу TV2. - Важно, чтобы будущее Гренландии определяли сами гренландцы, а не кто-то еще».
Многие датские политики раскритиковали премьера за то, что она не комментирует вопрос будущего острова. «Если Гренландия в какой-то момент примет то или иное решение, мы определимся с позицией как правительство Дании», - пояснила она, добавив, что необходимо сохранять спокойствие по этому вопросу.
В конце прошлого года Трамп заявил, что Вашингтону необходимо контролировать Гренландию. США полагают, что «владение и контроль» над Гренландией абсолютно необходимы, написал он в Truth Social. В ответ на это премьер Гренландии Мюте Эгеде подчеркнул: «Мы не продаемся и никогда не будем продаваться».