ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենի վարչակազմը բանակցություններ է վարում «Թալիբան» շարժման ներկայացուցիչների հետ՝ Աֆղանստանում կալանավորված մի քանի ամերիկացիների ազատ արձակման շուրջ։ Այս մասին հայտնում է The Wall Street Journal-ը։
Նրա տվյալներով՝ խոսքը ԱՄՆ երեք քաղաքացիների՝ Ջորջ Գլեզմանի, Ռայան Քորբեթի և Մահմուդ Հաբիբիի մասին է, որոնք Աֆղանստանում կալանավորվել են 2022թ․։ Դրա դիմաց Բայդենի վարչակազմը պատրաստ է Կուբայում ամերիկյան Գուանտանամոյի բազայի բանտից ազատ արձակել մեկ բանտարկյալի, ով, ինչպես նշում է հրատարակությունը, եղել է «Ալ-Քաիդա» ահաբեկչական կազմակերպության նախկին առաջնորդ Ուսամա բեն Լադենի համախոհը։
Ինչպես նշում է հրատարակությունը, թալիբները պահանջում են համարժեք փոխանակում։ Բայդենը դեռ վերջնական որոշում չի կայացրել այս հարցում։

Администрация президента США Джо Байдена ведет переговоры с представителями движения «Талибан» об освобождении нескольких удерживаемых под стражей в Афганистане американцев. Об этом сообщила газета The Wall Street Journal.
По его сведениям, речь идет о трех гражданах США - Джордже Глезманне, Райане Корбетте и Махмуде Хабиби, которые были задержаны в Афганистане в 2022 году. Администрация Байдена взамен готова отпустить из тюрьмы на американской базе Гуантанамо на Кубе одного заключенного, который, как указывает издание, был соратником Усамы бен Ладена - экс-главаря террористической организации «Аль-Каида».
Как указывает издание, талибы требуют паритетного обмена. Байден пока не принял окончательного решения по данному вопросу.