Հունվարի 14-ին ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը և ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հայտարարեցին ԱՄՆ-Հայաստան Ռազմավարական գործընկերության հանձնաժողովի բացման մասին՝ դրանով նշանավորելով մեր երկկողմ հարաբերությունների վերջին հանգրվանը»,- նշում են ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանությունից՝ անդրադառնալով նախօրեին ստորագրված փաստաթղթին։
«Ուժեղ դաշնակիցները դառնում են տարածաշրջանային կայուն գործընկերներ, իսկ երկկողմ համագործակցությունը արտացոլում է մեր համատեղ հանձնառությունը՝ առավել կայուն, խաղաղ, անվտանգ ու անկախ Հարավային Կովկաս ունենալու։
Այսօրվա դրությամբ՝ Միացյալ Նահանգները ՀՀ-ում շուրջ 3,3 մլրդ դոլարի ներդրում են արել՝ հաջակցություն ժողովրդավարական բարեփոխումների, տնտեսական աճի և կայունության, հումանիտար օգնության, այդ թվում՝ 2021-ից սկսած տրամադրված 340 մլն դոլարը։
Մեր գործընկերությունը հիմնված է ընդհանուր ժողովրդավարական արժեքների վրա, մենք միասին աշխատում ենք տնտեսության, անվտանգության ու պաշտպանության ոլորտներում մեր համագործակցության ընդլայնման, ժողովրդավարության ամրապնդման, արդարադատության ու ներառականության, մարդկանց միջև փոխանակման ընդլայնման ուղղությամբ»,-- հայտնում են դեսպանությունից։

US Secretary of State Antony Blinken and Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan launched the US-Armenia Strategic Partnership Commission Tuesday, marking the latest milestone in our bilateral relationship, noted the US Embassy in Armenia.
“Strong partners make stable regional partners, and our bilateral cooperation reflects our shared commitment to a more resilient, peaceful, secure, and independent South Caucasus.
To date, the United States has invested approximately $3.3 billion in Armenia to support democratic reforms, economic growth and resilience, and humanitarian assistance, including $340 million since 2021.
Our partnership is based on our shared democratic values, and together, we are working to expand our economic, and security and defense cooperation; strengthen democracy, justice, and inclusion; and increase people-to-people exchanges,” added the US Embassy in Armenia.