Երեկ պատմական իրադարձություն տեղի ունեցավ։ Ստորագրելով Հայաստանի Հանրապետության և Ամերիկայի Միացյալ Նահագների միջև ռազամավարական համագործակցության կանոնադրությունը՝ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն ու պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը մեր հարաբերությունները բարձրացրեցին ռազմավարական մակարդակի։ Այդ մասին Ֆեյսբուքի իր էջում գրել է ԱԳ նախարարի խորհրդական Վահան Հունանյանը:
«Դրանից քիչ անց փորձագետներից մեկը հարցազրույցում հայտարարում է, թե իբր իրենք ամիսներ շարունակ աշխատել են այս փաստաթղթի վրա:
Ընդգծում եմ՝ Հայաստան-ԱՄՆ ռազմավարական համագործակցության կանոնադրությունը հնարավոր է դարձել ՀՀ ԱԳՆ և ԱՄՆ պետքարտուղարության ջանքերի շնորհիվ, միմյանց հետ աշխատել են ՀՀ և ԱՄՆ պետական կառույցներն ու այս գործընթացում այլ շրջանակներ ներգրավված չեն եղել»,- գրել է նա։

Вчера произошло историческое событие. Подписав Хартию о стратегическом сотрудничестве между Республикой Армения и Соединенными Штатами Америки, министр иностранных дел Арарат Мирзоян и госсекретарь Энтони Блинкен подняли наши отношения на стратегический уровень. Об этом написал советник главы МИД РА Ваан Унанян на своей странице в фейсбук.
«Вскоре после этого один эксперт заявляет в интервью, что они якобы работали над этим документом в течение нескольких месяцев.
Подчеркиваю, что Хартия о стратегическом сотрудничестве Армения-США стала возможной благодаря усилиям МИД РА и Госдепартамента США, государственные структуры РА и США работали друг с другом, и другие круги в этом процессе не были вовлечены», - написал он.