Երեկ պատմական իրադարձություն տեղի ունեցավ։ Ստորագրելով Հայաստանի Հանրապետության և Ամերիկայի Միացյալ Նահագների միջև ռազամավարական համագործակցության կանոնադրությունը՝ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն ու պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը մեր հարաբերությունները բարձրացրեցին ռազմավարական մակարդակի։ Այդ մասին Ֆեյսբուքի իր էջում գրել է ԱԳ նախարարի խորհրդական Վահան Հունանյանը:
«Դրանից քիչ անց փորձագետներից մեկը հարցազրույցում հայտարարում է, թե իբր իրենք ամիսներ շարունակ աշխատել են այս փաստաթղթի վրա:
Ընդգծում եմ՝ Հայաստան-ԱՄՆ ռազմավարական համագործակցության կանոնադրությունը հնարավոր է դարձել ՀՀ ԱԳՆ և ԱՄՆ պետքարտուղարության ջանքերի շնորհիվ, միմյանց հետ աշխատել են ՀՀ և ԱՄՆ պետական կառույցներն ու այս գործընթացում այլ շրջանակներ ներգրավված չեն եղել»,- գրել է նա։

A historic event took place yesterday. By signing the charter on strategic cooperation between the Republic of Armenia (RA) and the United States of America (US), Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan and US Secretary of State Antony Blinken raised our relations to a strategic level. Vahan Hunanyan, Advisor to the Minister of Foreign Affairs of Armenia, wrote this on Facebook Wednesday morning.
"Shortly after that, one of the experts announces in an interview that as if they had been working on this document for months.
I EMPHASIZE: The Armenia-US strategic cooperation charter was made possible thanks to the efforts of the RA MFA [(Ministry of Foreign Affairs)] and the US State Department, the RA and US state structures have worked with each other, and no other circles were involved in this process," Hunanyan added.