Շվեյցարական Դավոսում մեկնարկում է Համաշխարհային տնտեսական ֆորումը (ՀՏՀ), որը կտեւի մինչեւ հունվարի 24-ը, հայտնել է Euronews-ը։
Նշվել է, որ համաժողովի թեման լինելու է Համագործակցությունն ինտելեկտուալ դարաշրջանի համար: Համաշխարհային առաջնորդները կքննարկեն այնպիսի հարցեր, ինչպիսին են աշխարհատնտեսական անորոշությունը, արհեստական բանականությունը, աճի վերիմաստավորումը եւ մոլորակի պաշտպանությունը:
Սպասվում է, որ միջոցառմանը կմասնակցեն շուրջ 3 հազար հյուրեր ավելի քան 130 երկրներից։ Մոտ 350 պաշտոնյաներ, այդ թվում՝ 60 պետությունների եւ կառավարությունների ղեկավարներ բոլոր կարեւոր շրջաններից նույնպես ներկա կլինեն Դավոսում։
Առաջատար քաղաքական առաջնորդների շարքում, որոնք կմասնակցեն համաժողովին, ընդգրկված են ԱՄՆ նորընտիր նախագահ Դոնալդ Թրամփը (տեսակապի միջոցով կմիանա մասնակիցների ինտերակտիվ երկխոսությանը) եւ Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լյայենը, առաջնորդներ Եվրոպայից, Աֆրիկայից, Հարավային Ամերիկայից եւ Ասիայից։
Համաժողովին կմասնակցեն նաեւ ավելի քան 1 600 բիզնես-առաջնորդներ, այդ թվում առաջատար ընկերությունների եւ ՀՏՀ գործընկեր ընկերությունների ավելի քան 900 ղեկավարներ։
Հիշեցնենք, որ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կմասնակցի Դավոսի Համաշխարհային տնտեսական համաժողովին, որը տեղի է ունենալու հունվարի 20-24-ին։

The 2025 Annual Meeting of the World Economic Forum (WEF) takes place from Monday to Friday in Davos, Switzerland, Euronews reports.
Davos is welcoming global leaders for the World Economic Forum 2025 this week with the meeting convening under the title Collaboration for the Intelligent Age. Discussions will span geoeconomic uncertainty, AI, reimagining growth and safeguarding the planet, among other topics.
Some 3,000 leaders are expected to attend from over 130 countries. Around 350 governmental leaders, including 60 heads of states and government, from all key regions, will also be in the mountain resort.
Top political leaders taking part include: Donald Trump, President-elect of the United States—who will join via live video link for an interactive dialogue with participants—and Ursula von der Leyen, President of the European Commission, as well as leaders from Europe, Africa, South America, and Asia.
Over 1,600 business leaders, including over 900 of the world’s top CEOs and Chairs from the World Economic Forum’s Members and Partners, will also participate.