Ֆրանսիայի Ազգային ժողովում Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրինագծի ընդունումից հետո Թուրքիայի հայտնի Kanal D հեռուստաընկերության եթերում վիճաբանել են ստամբուլահայ հայտնի գրող, լեզվաբան Սեւան Նիշանյանն ու Թուրքիայի «Ազգայնական շարժում» կուսակցության անդամ Ումիթ Օզդաղը։
Kanal D հեռուտաընկերության ուղիղ եթերով հեռարձակվող «32-րդ օր» հաղորդման ժամանակ ստամբուլահայ գրող Սեւան Նիշանյանը նշել է, թե Թուրքիան պետք ներողություն խնդրի տեղի ունեցածի համար։ «Արդեն 30 տարի է, ինչ Թուրքիան պայքարում է, սակայն աշխարհը չի հավատում թուրքական ստերին։ Թուրքիան 30 տարի էլ որ պայքարի, միեւնույնն է հաջողության չի հասնի։ Հայերը աշխարհին ընդունել են տվել Ցեղասպանության փաստը»,-ասել է Նիշանյանը։
Հայազգի գրողի խոսքերը կատաղեցրել են թուրք ազգայնականին, ով պնդել է, թե Թուրքիան մեղք չի գործել, որ ներողություն խնդրի՝ շեշտելով, թե իր կուսակցությանը, որ գա իշխանության կկարողանա հայերի դեմն առնել։

ISTANBUL. – Renowned Istanbul-Armenian writer and linguist, Sevan Nisanyan, and Umit Ozdag, member of Turkey’s Nationalist Movement Party (MHP), debated on the air of Turkey’s Kanal D television, and discussed the French National Assembly’s passing, on Thursday, of the bill that criminalizes the denial of the Armenian Genocide
During the television’s “32nd Day” live program, Sevan Nisanyan noted that Turkey must apologize for what had happened to the Armenians. “Turkey is fighting for already thirty years, but the world does not believe in the Turkish lies. Even if Turkey were to fight for thirty more years, it will be all the same; it will not be successful. The Armenians have made the world accept the fact of the [Armenian] Genocide,” Nisanyan said.
And the Armenian writer’s words infuriated the Turkish nationalist, who claimed that Turkey had not committed an offense for which it should apologize, stressing that if his party were to come to power, it would be able to thwart the Armenians.