ԱՄՆ ֆինանսների նախարար Սքոթ Բեսենթը այսօր առավոտյան հայտարարել է, որ նախագահ Դոնալդ Թրամփի վարչակազմը մոտ է Հնդկաստանի հետ առևտրային համաձայնագրի կնքմանը, թեև հրաժարվել է պատասխանել մի քանի հարցերի, որոնցում նրան խնդրում էին տրամադրել հայտարարության ժամանակացույց, գրում է NBC News-ը։
«Կարծում եմ՝ մենք շատ մոտ ենք Հնդկաստանի հետ համաձայնության գալուն,-Սպիտակ տանը անցկացված ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարել է Բեսենթը։ - Տարօրինակ է, բայց Հնդկաստանի հետ ավելի հեշտ է բանակցել, քան շատ այլ երկրների հետ, քանի որ նրանք ունեն շատ բարձր և շատ մաքսատուրքեր։ Հետևաբար, շատ ավելի հեշտ է դիմադրել անմիջական մաքսատուրքերին։
Ըստ նրա՝ Հնդկաստանը և ասիական մյուս երկրները «ամենաշատն էին» պատրաստ Թրամփի վարչակազմի հետ առևտրային համաձայնագրեր կնքելու համար։
«Նախագահ Թրամփը բանակցություններում ստեղծում է այն, ինչ ես կանվանեի ռազմավարական անորոշություն։ Հետևաբար, նա ավելի շատ մտահոգված է նրանով, որ հնարավորինս շահավետ առևտրային գործարքները կնքի: Ըստ իս՝ անորոշության բացը կնվազի, և երբ մենք սկսենք առաջ շարժվել գործարքների հայտարարմամբ, այդ ժամանակ որոշակիություն կլինի, բայց, իհարկե, պարտադիր չէ, որ դա լավ բան համարվի բանակցություններում»,-հավելել է նա։

U.S. Treasury Secretary Scott Bessent said this morning that President Donald Trump's administration is close to a trade deal with India, though he dodged several questions asking him to give a timeline for the announcement, according to NBC News.
“I think we are very close to an agreement with India,” Bessent said at a White House briefing. - India is oddly easier to negotiate with than many other countries because they have very high tariffs and a lot of tariffs. So it's much easier to oppose direct tariffs.”
He said India and other Asian countries have been “the most willing” to make trade deals with the Trump administration.
“President Trump is creating what I would call strategic uncertainty in the negotiations. So he is more concerned about making the best possible trade deals. I think the gap of uncertainty will narrow and when we start moving forward announcing deals, then there will be certainty, but of course that's not necessarily a good thing in negotiations,” he added.