Բելգիական գեղատեսիլ Բրյուգե քաղաքը զբոսաշրջիկներին խնդրել է դադարեցնել ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի ցանկում ընդգրկված իր միջնադարյան փողոցներից գետաքարերը գողանալը, հայտնում է CNN-ը։
Ըստ տեղի քաղաքական գործիչ Ֆրանկի Դեմոնի, ամսական մոտավորապես 50-70 սալաքար է անհետանում, իսկ զբոսաշրջային թեժ սեզոնին՝ էլ ավելի շատ, և դրանց փոխարինումն ու վնասների վերացումն արժենում է 200 եվրո մեկ քառակուսի մետրի համար։
«Թեև ոմանք կարող են դա անվնաս կամ տարօրինակ համարել, սակայն հետևանքները լուրջ են, - CNN-ին տված հարցազրույցում ասել է Դեմոնը։ - Գետաքարերի հանումը բացահայտ վտանգ է ներկայացնում ինչպես բնակիչների, այնպես էլ այցելուների անվտանգության համար։ Բացակայող կամ թուլացած քարերը սայթաքելու վտանգ են ստեղծում, և քաղաքային աշխատողները ստիպված են հաճախակի վերանորոգումներ կատարել»։
Ըստ Դեմոնի, մի «մեղավոր» նույնիսկ ժամանակ է գտել բացակայող քարը տնկված ծաղկով փոխարինելու համար։ «Տարօրինակ ժեստ է, բայց այն ընդգծում է մեր ընդհանուր ժառանգության նկատմամբ հարգանքի բացակայությունը», - ասել է նա։
«Մենք պարզապես հարգանք ենք խնդրում։ Բրյուգեով քայլել նշանակում է դարերի պատմության միջով անցնել։ Այս գետաքարերը պարզապես քարի կտորներ չեն, դրանք մեր քաղաքի հոգու մի մասն են։ Մենք այցելուներին հորդորում ենք վայելել Բրյուգեն, բայց նրա գեղեցկությունն անձեռնմխելի թողնել ուրիշների համար», - նշել է պաշտոնյան։
Վենետիկի, Բարսելոնայի և եվրոպական այլ պատմական քաղաքների նման, Բրյուգեն փորձում է հաղթահարել գերզբոսաշրջությունը։
2019 թվականին քաղաքը քվեարկել է մոտակա Զեբրյուգե նավահանգստում խարսխվելու թույլտվություն ունեցող կրուիզային նավերի թիվը կրճատելու օգտին և դադարեցրել է հարևան քաղաքներում, ինչպիսին Փարիզն է, զբոսաշրջության խթանման արշավները՝ մեկօրյա այցելուներին հետ պահելու համար։

Живописный бельгийский город Брюгге в Бельгии обратился к туристам с просьбой прекратить воровать булыжники с его средневековых улиц, внесенных в список ЮНЕСКО, сообщает CNN.
По словам местного политика Франки Дэмона, в месяц пропадает примерно 50-70 булыжников, а в пик сезона и того больше, и замена их и устранение повреждений обходится в 200 евро за квадратный метр.
«Хотя некоторые могут считать это безобидным или причудливым, последствия серьезны, - рассказал Дэмон в интервью CNN. - Снятие булыжников представляет собой явный риск для безопасности как жителей, так и посетителей. Отсутствующие или расшатанные камни создают опасность споткнуться, и городским работникам приходится часто отправляться на ремонт».
По словам Дэмона, один «виновник» даже нашел время, чтобы заменить отсутствующий камень посаженным цветком. «Причудливый жест, но он подчеркивает отсутствие уважения к нашему общему наследию», - сказал он.
«Мы просто просим об уважении. Пройтись по Брюгге - значит перешагнуть через века истории. Эти булыжники не просто куски камня - они часть души нашего города. Мы призываем посетителей наслаждаться Брюгге, но оставлять его красоту нетронутой для других», - отметил чиновник.
Подобно Венеции, Барселоне и другим историческим европейским городам, Брюгге пытается справиться с чрезмерным туризмом.
В 2019 году город проголосовал за сокращение числа круизных судов, которым будет разрешено причаливать в близлежащем порту Зебрюгге, и прекратил кампании по продвижению туризма в соседних городах, таких как Париж, чтобы отвадить однодневных туристов.