Փաշինյանը X սոցիալական ցանցումցավակցություն է հայտնել Հնդկաստանի վարչապետ Նարենդրա Մոդիին ավիավթարի կապակցությամբ։
«Խորապես վշտացած եմ Ահմադաբադում ուղևորատար ինքնաթիռի ողբերգական վթարի լուրից։ Մեր անկեղծ ցավակցությունն եմ հայտնում Նարենդրա Մոդիին և Հնդկաստանի բարեկամ ժողովրդին։ Մեր աղոթքները բոլոր զոհերի, բոլոր տուժածների և նրանց ընտանիքների հետ են»,- ասվում է գրառման մեջ։
Ինքնաթիռում 242 մարդէ եղել՝ 230 ուղևոր (169 Հնդկաստանի քաղաքացի, 53 ՄեծԲրիտանիայի քաղաքացի, 7պորտուգալացիև 1 կանադացի), 2 օդաչուև 10 ուղեկցորդուհի, ողջմնացածներ չկան։

Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan went on X and extended condolences to his Indian colleague, Narendra Modi, on the tragic passenger plane crash in India.
"Deeply saddened to learn of the tragic passenger plane crash in Ahmedabad. I express our sincere condolences to Narendra Modi & the friendly people of India. Our prayers are with all the victims, everyone effected & their families," reads the respective post.
An Air India Boeing 787-8 Dreamliner crashed during takeoff from the airport in the western Indian city of Ahmedabad on Thursday.
There were 242 people on board the plane: 230 passengers (169 Indian, 53 UK, 7 Portuguese citizens, and 1 Canadian national), 2 pilots, and 10 flight attendants. But there are no survivors․