Իրանի նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանը արձագանքել է Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության (ԱԷՄԳ) կառավարիչների խորհրդի՝ հինգշաբթի ընդունած հակաիրանական բանաձևին, հաղորդում է Mehr գործակալությունը։
«Կառավարիչների խորհրդի բանաձևը վնասակար էր»,-ասել է նախագահ Փեզեշքիանը՝ հավելելով, որ Իրանը կշարունակի ուրանի հարստացումը։
Փեզեշքիանը վերահաստատել է Իրանի վճռականությունը շարունակել իր միջուկային գործունեությունը, հայտարարելով, որ ի հեճուկս աճող ճնշմանը, երկիրը չի հրաժարվի ուրանը հարստացնելու իր իրավունքից։
«Մենք կշարունակենք մեր ճանապարհը։ Ուրանի հարստացումը կշարունակվի, և մենք չենք շեղվի ներկայիս միտումից», -շեշտել է Իրանի նախագահը։
Նա ընդգծել է, որ Իրանի միջուկային գիտելիքները խոր արմատներ ունեն և չեն կարող ոչնչացվել ռազմական գործողություններով։
«Նույնիսկ եթե նրանք ռմբակոծեն մեր օբյեկտները, մեր կարողությունները մեր ձեռքում կլինեն։ Ինչ էլ որ նրանք ոչնչացնելու լինեն, մենք կվերականգնենք», -հավելել է նա։
ՄԱԿ-ի միջուկային գործակալության 35 երկրներից բաղկացած խորհուրդը հինգշաբթի բանաձև է ընդունել, որով գրեթե 20 տարվա ընթացքում առաջին անգամ Իրանին մեղադրում է միջուկային զենքի չտարածման վերաբերյալ իր պարտավորությունները խախտելու մեջ, հայտնել են դիվանագետները փակ դռների հետևում անցկացված հանդիպման ժամանակ։ Քաղաքական լուծումն առաջարկել են Միացյալ Նահանգները և եվրաեռյակը։
Իրանի ատոմային էներգիայի կազմակերպության (ԻԱԷԿ) խոսնակ Բեհրուզ Քամալվանդին խիստ քննադատել է ԱԷՄԳ-ի կառավարիչների խորհրդի ընդունած բանաձևը՝ այն «Արևմուտքի ռազմավարական սխալ հաշվարկ» որակելով։

Iranian President Masoud Pezeshkian reacted to the anti-Iran resolution adopted by the International Atomic Energy Agency (IAEA) Board of Governors on Thursday, Mehr reported.
“The resolution of the Board of Governors was harmful,” President Pezeshkian said, adding that Iran will continue uranium enrichment.
Pezeshkian reiterated Iran's determination to continue its nuclear activities, saying the country will not give up its right to enrich uranium despite mounting pressure.
"We will continue our path. Uranium enrichment will continue and we will not deviate from the current trend," the Iranian president said.
He emphasized that Iran's nuclear knowledge is deeply rooted and cannot be destroyed by military action.
"Even if they bomb our facilities, our capabilities will be in our hands. Whatever they destroy, we will rebuild," he added.
The 35-nation governing council of the U.N. nuclear agency adopted a resolution Thursday accusing Iran of violating its nonproliferation commitments for the first time in nearly 20 years, diplomats said at a closed-door meeting. The political solution was proposed by the United States and the European troika.
Behrouz Kamalvandi of the Atomic Energy Organization of Iran (AEOI) sharply criticized the resolution adopted by the IAEA Board of Governors, calling it a “strategic miscalculation by the West.”