ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ Իրանի իշխանությունների ներկայացուցիչները զանգահարել են իրեն՝ կնքել Թեհրանի միջուկային ծրագրի վերաբերյալ միջուկային գործարքը։
«Նրանք բաց թողեցին գործարք կնքելու հնարավորությունը։ Հիմա, միգուցե, նրանք մեկ այլ հնարավորություն կլլինի։ Կտեսնենք», -նշել է պետության ղեկավարը NBC News հեռուստաալիքի եթերում։ Հարցին, թե ինչու է նա կարծում՝ Իրանը կցանկանա գործարք կնքել հիմա՝ Իսրայելի հարվածներից հետո, Թրամփը շեշտել է, որ Իսլամական Հանրապետության ներկայացուցիչները դիմել են իրեն նմանատիպ առաջարկներով։ «Նրանք զանգահարում են ինձ՝ [գործարք կնքելու] մասին խոսելու համար», -ասել է Թրամփը։
Թրամփն աջակցում էր հրեական պետության գործունեությանը։ «Նրանք ունեին աշխարհի լավագույն տեխնոլոգիաները, և դա ամերիկյան տեխնոլոգիա է, -հավելել է ԱՄՆ առաջնորդը։ Երբ նախագահին խնդրել են նշել, թե ով է զանգահարել, նա պատասխանել է. -Նույն մարդիկ, որոնց հետ աշխատել ենք նախորդ անգամ»։ Նա ընդգծել է, որ «նրանցից շատերը մահացած են»՝ նկատի ունենալով իրանցի բանակցողներին։

Президент США Дональд Трамп заявил, что представители иранских властей звонят ему с просьбой заключить соглашение по ядерной программе Тегерана.
«Они упустили возможность заключить сделку. Теперь, возможно, у них будет другая возможность. Посмотрим», - отметил глава государства в эфире телеканала NBC News. Отвечая на вопрос, почему он считает, что Иран захочет заключить сделку именно сейчас, после израильских ударов, Трамп подчеркнул, что представители властей исламской республики обращаются к нему с подобными предложениями. «Они звонят мне, чтобы поговорить [о заключении сделки]», - сказал Трамп.
Он поддержал операцию еврейского государства. «У них была самая лучшая техника в мире, а это американская техника», - добавил американский лидер. Когда его попросили рассказать, кто именно звонил, президент ответил: «Те же люди, с которыми мы работали в прошлый раз». Он подчеркнул, что «многие из них мертвы», говоря об иранских переговорщиках.