Իրանական կողմի նախաձեռնությամբ հեռախոսազրույց է տեղի ունեցել Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովի և Իրանի Իսլամական Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Աբբաս Արաղչիի միջև, հայտնում է Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարության մամուլի ծառայությունը։
«Հունիսի 13-ին Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վ.Վ. Պուտինի և Իրանի Իսլամական Հանրապետության նախագահ Մ. Պեզեշկյանի հեռախոսազրույցից հետո ռուսական կողմը կրկին ընդգծեց, որ Մոսկվան դատապարտում է Իսրայելի կողմից Իրանի դեմ ռազմական գործողությունները, որոնք ձեռնարկվել են ՄԱԿ-ի կանոնադրության և միջազգային իրավունքի խախտմամբ: Հաստատվեց իրանական միջուկային ծրագրի շուրջ ստեղծված իրավիճակի կարգավորման, ինչպես նաև Իրանի և Իսրայելի միջև հակամարտության լիցքաթափման ջանքերին հետագա նպաստելու պատրաստակամությունը:
Ս.Վ. Լավրովը ցավակցություն հայտնեց Իրանի Իսլամական Հանրապետության տարածքում հարվածների հետևանքով բազմաթիվ մարդկային զոհերի, այդ թվում՝ քաղաքացիական բնակչության շրջանում, կապակցությամբ:
Պայմանավորվել է շարունակել շփումները այս թեմայի շուրջ, այդ թվում՝ դրա քննարկման կապակցությամբ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդում և ԱԷՄԳ-ի կառավարիչների խորհրդում, ինչպես նաև ՇՀԿ-ի և ԲՐԻԿՍ-ի շրջանակներում», - ասվում է հայտարարության մեջ:

At the initiative of the Iranian side, a phone conversation took place between the Minister of Foreign Affairs of the Russian Federation, Sergey Lavrov, and the Minister of Foreign Affairs of the Islamic Republic of Iran, Abbas Araghchi, according to a statement from the Russian Foreign Ministry.
"In continuation of the phone conversation held on June 13 between the President of the Russian Federation, Vladimir V. Putin, and the President of the Islamic Republic of Iran, Masoud Pezeshkian, the Russian side once again emphasized that Moscow condemns Israel's military action against Iran, carried out in violation of the UN Charter and norms of international law. Russia reaffirmed its readiness to continue supporting efforts to resolve the situation surrounding Iran's nuclear program, as well as to de-escalate the conflict between Iran and Israel.
S.V. Lavrov expressed condolences over the numerous human casualties, including among civilians, as a result of the strikes on the territory of the Islamic Republic of Iran.
It was agreed to maintain further contacts on this topic, including in connection with its discussion at the UN Security Council and the IAEA Board of Governors, as well as within the frameworks of the SCO and BRICS," the statement said.