Ամերիկյան USS Nimitz ավիակիրը, որը գտնվում էր Հարավչինական ծովում, ուղեւորվել է դեպի արեւմուտք՝ Մերձավոր Արեւելք, հաղորդել է Reuters-ը՝ հղում կատարելով նավերի հետեւման Marine Traffic կայքի տվյալներին։
Երկու աղբյուրներ Reuters-ին հայտնել են, որ ավիակիրը պետք է այցելեր վիետնամական Դանանգ քաղաք այս շաբաթվա վերջին, սակայն հունիսի 20-ին նախատեսված պաշտոնական ընդունելությունը չեղարկվել է։
Հանոյում ԱՄՆ դեսպանատունը հայտնել է, որ մուտքը Դանանգ չեղարկվել է «անհետաձգելի օպերատիվ անհրաժեշտության» պատճառով, ասել է գործակալության զրուցակիցներից մեկը։
ԱՄՆ դեսպանատունն օպերատիվորեն չի արձագանքել Reuters-ի՝ մեկնաբանելու հարցմանը։
ԱՄՆ Խաղաղօվկիանոսյան նավատորմի հրամանատարության կայքի համաձայն՝ USS Nimitz ավիակիրը անցյալ շաբաթ Հարավչինական ծովում ծովային անվտանգության գործողություններ է իրականացրել «Հնդկա-խաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանում ԱՄՆ ռազմածովային ուժերի կանոնավոր ներկայության շրջանակում»։

Американский авианосец USS Nimitz, находившийся в Южно-Китайском море, направился на запад в сторону Ближнего Востока, сообщает Reuters со ссылкой на данные сайта отслеживания судов Marine Traffic.
Авианосец должен был посетить вьетнамский город Дананг в конце этой недели, но, как сообщили два источника Reuters, его официальный прием, запланированный на 20 июня, был отменен.
По словам одного из собеседников агентства, посольство США в Ханое заявило, что заход в Дананг отменяется из-за «чрезвычайной оперативной необходимости».
Посольство США не отреагировало оперативно на запрос Reuters о комментарии.
Согласно сайту командования Тихоокеанского флота США, на прошлой неделе авианосец USS Nimitz провел операции по обеспечению морской безопасности в Южно-Китайском море «в рамках регулярного присутствия ВМС США в Индо-Тихоокеанском регионе».