Դեմոկրատ սենատոր Թիմ Քեյնը (Վիրջինիայի նահանգից) օրինագիծ է առաջարկել, որը կսահմանափակի առանց Կոնգրեսի հավանության Իրանի դեմ պատերազմ սկսելու ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի իրավունքը։
Քեյնը տարիներ շարունակ ձգտում է վերականգնել Կոնգրեսի պատերազմ հայտարարելու սահմանադրական լիազորությունը, որը, նրա կարծիքով, անցել է Սպիտակ տան ձեռքը, հաղորդել է Reuters-ը։
2020թ.՝ Թրամփի առաջին ժամկետի ընթացքում, Քեյնն արդեն ներկայացրել էր նմանատիպ բանաձեւ՝ սահմանափակելու նախագահի լիազորությունները՝ Իրանի հետ պատերազմ սկսելու համար։ Այդ ժամանակ փաստաթուղթն ընդունվել էր Կոնգրեսի երկու պալատներում՝ Սենատում եւ Ներկայացուցիչների պալատում, նույնիսկ մասնակի աջակցություն ստանալով հանրապետականներից։ Սակայն այն չէր կարողացել հաղթահարել Թրամփի նախագահական վետոն։
Ռազմական լիազորությունների մասին նոր բանաձեւում Քեյնը ընդգծել է, որ ԱՄՆ Սահմանադրությունը Կոնգրեսին տալիս է պատերազմ հայտարարելու բացառիկ լիազորություն, եւ Իրանի դեմ ցանկացած ռազմական գործողություն պետք է հաստատվի կամ պատերազմի պաշտոնական հայտարարությամբ, կամ ռազմական ուժ կիրառելու հատուկ լիազորությամբ։
«Մեր ազգային շահերից չի բխում, որ Միացյալ Նահանգները ներքաշվի Իրանի հետ պատերազմի մեջ, եթե դա բացարձակապես անհրաժեշտ չէ մեր երկիրը պաշտպանելու համար։ Ես խորապես մտահոգված եմ, որ Իսրայելի եւ Իրանի միջեւ հակամարտության վերջին սրացումը կարող է Միացյալ Նահանգներին ներքաշել եւս մեկ անվերջ պատերազմի մեջ»,  նշել է Քեյնը։
ԱՄՆ օրենսդրության համաձայն՝ պատերազմական լիազորությունների մասին բանաձեւերն ունեն արտոնյալ կարգավիճակ, ինչը նշանակում է, որ դրանք պետք է անհապաղ քննարկվեն եւ քվեարկվեն Սենատում։
Դոնալդ Թրամփը աջակցել է Իսրայելի հարձակմանը, մերժել է Իրանի մեղադրանքները հարձակումներին ԱՄՆ-ի ներգրավվածության մասին, սակայն զգուշացրել է Թեհրանին չսաստկացնել պատասխան գործողությունները կամ չհարվածել ամերիկյան թիրախներին։
Կիրակի Կանադայում «Մեծ յոթնյակի» գագաթաժողով մեկնելուց առաջ Թրամփին հարցրել են, թե ինչ է անում հակամարտությունը թուլացնելու համար։ «Հուսով եմ՝ համաձայնություն կլինի։ Կարծում եմ՝ համաձայնության ժամանակն է»,- լրագրողներին ասել է նա։ «Երբեմն նրանք պարզապես պետք է հարաբերություններն ուժով պարզեն»։

Сенатор-демократ Тим Кейн от штата Вирджиния представил законопроект, направленный на предотвращение возможности президента США Дональда Трампа использовать военную силу против Ирана без одобрения Конгресса.
Кейн уже много лет добивается возвращения Конгрессу его конституционного права объявлять войну — полномочия, которые, по его мнению, оказались в руках Белого дома, передает Reuters.
В 2020 году, во время первого срока Трампа, Кейн уже представлял аналогичную резолюцию, чтобы ограничить полномочия президента по началу войны с Ираном. Тогда документ был принят обеими палатами Конгресса — Сенатом и Палатой представителей, получив даже частичную поддержку республиканцев. Однако он не смог преодолеть президентское вето Трампа.
В новой резолюции о военных полномочиях Кейн подчеркивает, что Конституция США дает исключительно Конгрессу право объявлять войну, а любые военные действия против Ирана должны быть одобрены либо официальным объявлением войны, либо специальным разрешением на применение военной силы.
«Вовлечение США в войну с Ираном не отвечает нашим национальным интересам, если только это не абсолютно необходимо для защиты нашей страны. Меня глубоко тревожит, что недавняя эскалация конфликта между Израилем и Ираном может втянуть Соединенные Штаты в еще одну бесконечную войну», — заявил Кейн.
Согласно американскому законодательству, резолюции о военных полномочиях имеют привилегированный статус, что означает обязательное и оперативное рассмотрение и голосование по ним в Сенате.
Дональд Трамп поддержал израильское наступление, отверг обвинения Ирана в участии США в атаках, но предупредил Тегеран не расширять ответные действия и не наносить удары по американским объектам.
Перед отъездом на саммит Большой семерки в Канаде в воскресенье Трампа спросили, что он делает для деэскалации конфликта. «Надеюсь, будет достигнуто соглашение. Думаю, пришло время для сделки», — ответил он журналистам. — «Иногда им нужно просто выяснить отношения силой».