Հայաստանում Իրանի Իսլամական Հանրապետության դեսպանատունը, ի պատասխան Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանատան հայտարարության, որում զգուշացվում էր ԱՄՆ քաղաքացիներին չմոտենալ Հայաստանում Իրանի կառավարությանը վերաբերող կառույցներին, այդ թվում՝ Իրանի Իսլամական Հանրապետության դեսպանատանը, Երևանի Կապույտ մզկիթին և Սյունիքի Իրանի հյուպատոսությանը, հանդես է եկել հայտարարությամբ։
Հայտարարությունն իր ֆեյսբուքյան էջում հրապարակել է դեսպանատան աշխատակից Պույա Հոսեինին։
«Հանուն Ամենակարող Աստծո
Հաշվի առնելով Երևանում ԱՄՆ դեսպանության 2025 թ. հունիսի 16-ի հայտարարությունը, որի որոշ կետեր առնչվում են Իրանի Իսլամական Հանրապետությանն ու Հայաստանում իրանական կառույցներին, սույնով տեղեկացնում ենք, որ նշված հայտարարությունը կասկած է առաջացնում և շարունակությունն է հանդիսանում Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների կառավարության հոգեբանական և լրատվական գործողությունների արշավի՝ ի աջակցություն Սիոնիստական ռեժիմի կողմից Իսլամական Հանրապետության տարածքի վրա անօրինական զինված հարձակմանը: Դրանց նպատակը քարոզչությունն է կասկածի ու վտանգի մթնոլորտ ստեղծել Հայաստանում իրանական կառույցների շուրջ միաժամանակ հանդիսանալով հայ ժողովրդի և Իրանի Իսլամական Հանրապետության ու նրա կառույցների միջև եղբայրական, բարեկամական ու խոր հարաբերությունների վրա բացասական ազդեցություն ունենալու փորձ:
Դատապարտելով ԱՄՆ դեսպանության այս մոլորեցնող և միջամտողական քայլը՝ հիշեցնում ենք, որ այն երկիրը, որի ներկայացուցչությունն է հանդիսանում այն, երկարամյա պատմություն ունի այլ երկրների ներքին գործերին միջամտելու մեջ։ Ցանկանում ենք հիշեցնել ԱՄՆ դեսպանությանը, որ նրա մոլորեցնող ու հնացած մեթոդները որևէ արժեք չեն ներկայացնում մեր բարեկամ և հարևան երկիր Հայաստանում։ Հայաստանի ժողովրդի և Իրանի Իսլամական Հանրապետության միջև կապը անքակտելի է»:

Посольство Исламской Республики Иран в Армении опубликовало заявление в ответ на сообщение посольства США.
В заявлении гражданам Соединенных Штатов рекомендуют не подходить к зданиям в Армении, относящимся к Правительству Исламской Республики, в том числе к зданию посольства, Голубой мечети и консульства Ирана в городе Капан Сюникской области.
«Учитывая заявление посольства США в Ереване от 16 июня 2025 года, отдельные вопросы которого касаются Исламской Республики Иран и иранских структур в Армении, сообщаем, что упомянутое заявление вызывает сомнения и является продолжением кампании психологических и информационных операций правительства Соединенных Штатов Америки в поддержку незаконного вооруженного нападения сионистского режима на Исламскую Республику. Целью этих действий является пропаганда, направленная на создание атмосферы подозрений и опасности вокруг иранских структур в Армении, а также попытка негативно повлиять на братские, дружественные и глубокие отношения между народом Армении и Исламской Республикой Иран.
Осуждая этот вводящий в заблуждение шаг посольства США, напоминаем, что государство, которое оно представляет, имеет долгую историю вмешательства во внутренние дела других стран. Мы хотим напомнить посольству США, что его устаревшие и вводящие в заблуждение методы не имеют никакой ценности в нашей дружественной и соседней стране — Армении. Связь между народом Армении и Исламской Республикой Иран является неразрывной», - говорится в заявлении посольства Исламской Республики.