Հայաստանում Իրանի Իսլամական Հանրապետության դեսպանատունը, ի պատասխան Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանատան հայտարարության, որում զգուշացվում էր ԱՄՆ քաղաքացիներին չմոտենալ Հայաստանում Իրանի կառավարությանը վերաբերող կառույցներին, այդ թվում՝ Իրանի Իսլամական Հանրապետության դեսպանատանը, Երևանի Կապույտ մզկիթին և Սյունիքի Իրանի հյուպատոսությանը, հանդես է եկել հայտարարությամբ։
Հայտարարությունն իր ֆեյսբուքյան էջում հրապարակել է դեսպանատան աշխատակից Պույա Հոսեինին։
«Հանուն Ամենակարող Աստծո
Հաշվի առնելով Երևանում ԱՄՆ դեսպանության 2025 թ. հունիսի 16-ի հայտարարությունը, որի որոշ կետեր առնչվում են Իրանի Իսլամական Հանրապետությանն ու Հայաստանում իրանական կառույցներին, սույնով տեղեկացնում ենք, որ նշված հայտարարությունը կասկած է առաջացնում և շարունակությունն է հանդիսանում Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների կառավարության հոգեբանական և լրատվական գործողությունների արշավի՝ ի աջակցություն Սիոնիստական ռեժիմի կողմից Իսլամական Հանրապետության տարածքի վրա անօրինական զինված հարձակմանը: Դրանց նպատակը քարոզչությունն է կասկածի ու վտանգի մթնոլորտ ստեղծել Հայաստանում իրանական կառույցների շուրջ միաժամանակ հանդիսանալով հայ ժողովրդի և Իրանի Իսլամական Հանրապետության ու նրա կառույցների միջև եղբայրական, բարեկամական ու խոր հարաբերությունների վրա բացասական ազդեցություն ունենալու փորձ:
Դատապարտելով ԱՄՆ դեսպանության այս մոլորեցնող և միջամտողական քայլը՝ հիշեցնում ենք, որ այն երկիրը, որի ներկայացուցչությունն է հանդիսանում այն, երկարամյա պատմություն ունի այլ երկրների ներքին գործերին միջամտելու մեջ։ Ցանկանում ենք հիշեցնել ԱՄՆ դեսպանությանը, որ նրա մոլորեցնող ու հնացած մեթոդները որևէ արժեք չեն ներկայացնում մեր բարեկամ և հարևան երկիր Հայաստանում։ Հայաստանի ժողովրդի և Իրանի Իսլամական Հանրապետության միջև կապը անքակտելի է»:

The Iranian embassy in Armenia has issued a statement in response to the statement of the US embassy in Armenia.
The US embassy’s statement had warned American citizens not to approach Iranian government-related institutions in Armenia, including the Iranian embassy and the Blue Mosque in Yerevan, as well as the Iranian consulate in Syunik Province.
Pooya Hosseini, a staff member of the Iranian embassy in Armenia, posted the embassy’s statement on his Facebook account.
“In the name of God Almighty
Considering the statement of the US Embassy in Yerevan dated June 16, 2025, some of whose points relate to the Islamic Republic of Iran and Iranian institutions in Armenia, we hereby inform that the said statement raises suspicion and is a continuation of the psychological and media action campaign of the Government of the United States of America in support of the illegal armed attack on the territory of the Islamic Republic by the Zionist regime [i.e. Israel]. Their objective is to create an atmosphere of suspicion and danger around Iranian institutions in Armenia, while at the same time being an attempt to have a negative impact on the brotherly, friendly, and deep relations between the Armenian people and the Islamic Republic of Iran and its institutions.
Condemning this misleading and interventionist step of the US Embassy, we remind that the country whose [diplomatic] mission its represents [in Armenia] has a long history of interfering in the internal affairs of other countries. We would like to remind the US Embassy that its misleading and outdated methods do not represent any value in our friendly and neighboring country, Armenia. The bond between the people of Armenia and the Islamic Republic of Iran is inseparable," notes the Iranian embassy in Armenia in its statement.