Նատանզի Իրանի ստորգետնյա ուրանի հարստացման գործարանի ցենտրիֆուգները, նախնական տվյալներով, «լուրջ վնասվել են, եթե ոչ ամբողջությամբ ոչնչացվել» ուրբաթ՝ հունիսի 13-ին, Իսրայելի հարվածներից հետո: Այս մասին հայտարարել է ԱԷՄԳ-ի ղեկավար Ռաֆայել Գրոսին, հաղորդում է BBC-ն:
Նրա խոսքով՝ Իսրայելի անմիջական հարվածը չի ազդել ստորգետնյա դահլիճի վրա, որտեղ գտնվում էին ցենտրիֆուգները՝ ուրանի հարստացման մեքենաները, բայց հանգեցրել է գործարանի էլեկտրաէներգիայի անջատման, ինչը կարող էր հանգեցնել ցենտրիֆուգների վնասմանը: Վերգետնյա տեղադրումը նույնպես «ամբողջությամբ ոչնչացվել է»:
Ռոյթերսը գրում է, որ Գրոսին նշել է այս գործարանի ցենտրիֆուգների մոտավոր թիվը՝ մոտ 15 հազար:
ԱԷՄԳ-ի տվյալներով՝ վնասի պատճառով օբյեկտում եղել է ռադիոլոգիական և քիմիական աղտոտվածություն, սակայն դրսում ռադիոակտիվության մակարդակը մնացել է անփոփոխ և նորմալ սահմաններում: Գործակալությունը անընդհատ տեղական իշխանություններից տեղեկատվություն է խնդրում միջուկային կայաններում և շրջակայքում ճառագայթման մակարդակի մասին:
Իսրայելի զինվորականները, իրենց հերթին, պնդում էին, որ Նաթանզի ստորգետնյա ցենտրիֆուգային կայանը ոչնչացվել է հարձակման ժամանակ, սակայն որևէ ապացույց չեն ներկայացրել, նշում է BBC-ն։
Ինչ վերաբերում է Իսրայելի կողմից հարձակման ենթարկված այլ իրանական միջուկային օբյեկտներին, Գրոսին ասել է, որ Սպահանում վնասվել է չորս շենք, մինչդեռ Քոմի մոտ գտնվող Ֆորդոու միջուկային համալիրը աննշան վնասներ է կրել։

Центрифуги на иранском подземном заводе по обогащению урана в Натанзе, по предварительном данным, получили «серьезные повреждения, если не полностью уничтожены» после израильских ударов в пятницу, 13 июня. Об этом заявил глава МАГАТЭ Рафаэль Гросси, передает Би-би-си.
По его словам, прямой удар Израиля не затронул подземный зал с самими центрифугами — машинами для обогащения урана, но привел к отключению электроэнергии на предприятии, что могло привести к повреждению самих центрифуг. Также была «полностью разрушена» надземная установка.
Reuters пишет, что Гросси назвал примерное количество центрифуг на этом заводе — около 15 тыс.
По данным МАГАТЭ, из-за повреждений произошло радиологическое и химическое загрязнение на объекте, однако уровень радиоактивности снаружи остался неизменным и в пределах нормы. Агентство постоянно запрашивает у местных властей информацию об уровне радиации на ядерных объектах и вокруг них.
Израильские военные в свою очередь утверждали, что подземный цех с центрифугами в Натанзе был разрушен в ходе атаки, но доказательств не представили, отмечает Би-би-си.
Что касается других атакованных Израилем ядерных объектов Ирана, по данным Гросси, в Исфахане повреждены четыре здания, при этом ядерный комплекс Фордо рядом с Кумом получил незначительный ущерб.