Ռուսաստանի քաղաքացիները կարող են Իրանից ցամաքային ճանապարհով հեռանալ Հայաստանով, հայտնել է Երեւանում Ռուսաստանի դեսպանատունը։ Մենք տեղեկացնում ենք Ռուսաստանի քաղաքացիների համար Իրանից Հայաստան ցամաքային ճանապարհով մեկնելու լրացուցիչ տարբերակների մասին՝ իրանա-հայաստանյան սահմանի «Նորդուզ»Ագարակ» սահմանային անցակետով, նշվել է դիվանագիտական ​​առաքելության Telegram-ալիքի հայտարարությունում։
Դեսպանատանն ավելացրել են, որ Իրանի եւ Հայաստանի միջեւ սահմանը բաց է Ռուսաստանի քաղաքացիների համար, անցումը անվճար է օտարերկրյա կամ ներքին վավեր անձնագրերով, նախնական ծանուցում չի պահանջվում։
Դիվանագիտական ​​առաքելությունը նաեւ մանրամասն տեղեկատվություն է տրամադրել Մեղրիից Երեւան, ապա՝ Ռուսաստան հասնելու վերաբերյալ։ Մասնավորապես, մասնավոր ավտոբուսներն ամեն օր մեկնում են Հայաստանի մայրաքաղաք. մեկնումը՝ ժամը 07:30-ին Մեղրիի քաղաքային հրապարակից, մեկ տեղի արժեքը 5 հազար դրամ է (13 դոլար)։ «Ագարակ» անցակետից տաքսիներ են մեկնում Երեւան, տեւողությունը՝ 7,5 ժամ, հեռավորությունը՝ 328 կիլոմետր, արժեքը՝ մոտ 50 հազար դրամ (130 դոլար) կամ մեքենայում մեկ տեղի համար՝ 10 հազար դրամ (26 դոլար)։
Մեղրիից Կապան կարելի է հասնել նաեւ տաքսիով (1.5 ժամ ճանապարհ դեպի Երեւան, արժեքը՝ 12 հազար դրամ, (31 դոլար), որի օդանավակայանից երկուշաբթիից ուրբաթ ժամը 13:00-ին կանոնավոր չվերթ է իրականացվում դեպի Երեւան։ Օրական մինչեւ 20 ուղիղ չվերթ է իրականացվում Երեւանից Ռուսաստան՝ մի քանի ավիաընկերությունների կողմից։ «Խորհուրդ է տրվում ուշադիր հետեւել ռուսաստանյան արտասահմանյան հաստատությունների, ավիաընկերությունների եւ տուրօպերատորների հաղորդագրություններին/զգուշացումներին։ Անհրաժեշտության դեպքում զանգահարել արտակարգ իրավիճակների հեռախոսահամարով»,- ընդգծել են դեսպանատանը։

Граждане России могут выехать из Ирана наземным путем через Армению, информировало посольство РФ в Ереване.
Сообщаем о дополнительных вариантах для выезда российских граждан наземным путем из Ирана в Армению через погранпереход на ирано-армянской границе «Нордуз»/«Агарак», - говорится в сообщении диппредставительства в Telegram-канале.
В посольстве добавили, что граница между Ираном и Арменией для граждан России открыта, проход свободный по действительным заграничному или внутреннему паспортам, предварительных уведомлений не требуется.
В диппредставительстве также представили подробную информацию о том, как добраться из Мегри в Ереван, а затем в Россию. В частности, в столицу Армении ежедневно ходят частные маршрутные такси: отправление в 07:30 с городской площади Мегри, стоимость места 5 тыс. драмов ($13). От КПП «Агарак» ходят такси в Ереван, время в пути 7,5 часа, расстояние - 328 км, стоимость около 50 тыс. драмов ($130), либо за место в машине 10 тыс. драмов ($26).
Из Мегри можно также добраться на такси до Капана (1,5 часа по пути в Ереван, стоимость 12 тыс. драмов, ($31), из аэропорта которого с понедельника по пятницу в 13:00 летает рейсовый самолет в Ереван. Из Еревана в Россию осуществляется до 20 прямых авиарейсов в день несколькими авиакомпаниями. «Рекомендуется внимательно следить за сообщениями/предупреждениями российских загранучреждений, авиакомпаний, туроператоров. В случае необходимости обращаться по телефону экстренной связи», - подчеркнули в посольстве.