Սիրիայի անցումային կառավարության արտաքին գործերի նախարարությունը դատապարտել է Դամասկոսում Սուրբ Եղիա մարգարեի եկեղեցու վրա ահաբեկչական հարձակումը, որի հետևանքով զոհվել և վիրավորվել են բազմաթիվ խաղաղ բնակիչներ: SANA լրատվական գործակալության տարածած հայտարարության մեջ նախարարությունը նշել է, որ այս հարձակումն իրականացրել է «Իսլամական պետություն» ծայրահեղական խմբավորմանը պատկանող մահապարտ-ահաբեկիչը։
«Մենք դատապարտում ենք քրիստոնեական համայնքի անդամների դեմ կատարված հանցավոր արարքը, որը ազգային միասնությունը խաթարելու և երկրում իրավիճակը անկայունացնելու հուսահատ փորձ է», - ասվում է փաստաթղթում: Այն ընդգծում է, որ մայրաքաղաքի Դուվեյլա շրջանում գտնվող եկեղեցում տեղի ունեցած պայթյունը «ահաբեկչական խմբավորումների մնացորդների կողմից Սիրիայի պետության և ղեկավարության նվաճումներին ուղղված նողկալի պատասխանն էր»։
«Սիրիան կոչ է անում միջազգային հանրությանը և ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդին խստորեն դատապարտել այս ահաբեկչական հարձակումը և աջակցել կառավարության ջանքերին ահաբեկչության դեմ պայքարում՝ ուղղված անվտանգության և կայունության հաստատմանը», - ասվում է փաստաթղթում։
Ավելի վաղ արաբական հանրապետության առողջապահության նախարարությունը հայտնել էր, որ պայթյունի հետևանքով զոհվել է առնվազն 20 և վիրավորվել 52 մարդ: Հաղորդման մեջ նշվում էր, որ զոհերի թիվը կարող է աճել։

The Ministry of Foreign Affairs and Expatriates of the Syrian transitional government has condemned the terrorist attack on the Greek Orthodox Mar St. Elias Church in Damascus, which killed and injured many civilians.
In a statement disseminated by the SANA news agency, the ministry said that the attack was carried out by a suicide bomber belonging to the Islamic State extremist group.
“We condemn the criminal act committed against members of the Christian community, which is a desperate attempt to undermine national unity and destabilize the situation in the country,” the document said.
It stressed that the explosion at the aforesaid church in the Syrian capital’s Duwaila district was “a despicable response by the remnants of terrorist groups to the achievements of the Syrian state and leadership.”
"Syria calls on the international community and the UN Security Council to strongly condemn this terrorist attack and support the government's efforts to combat terrorism and establish security and stability," the document added.
The Syrian health ministry had announced that at least 20 people were killed and 52 others were injured in the aforesaid explosion. The statement had added the death toll could rise.