Սիրիայի անցումային կառավարության արտաքին գործերի նախարարությունը դատապարտել է Դամասկոսում Սուրբ Եղիա մարգարեի եկեղեցու վրա ահաբեկչական հարձակումը, որի հետևանքով զոհվել և վիրավորվել են բազմաթիվ խաղաղ բնակիչներ: SANA լրատվական գործակալության տարածած հայտարարության մեջ նախարարությունը նշել է, որ այս հարձակումն իրականացրել է «Իսլամական պետություն» ծայրահեղական խմբավորմանը պատկանող մահապարտ-ահաբեկիչը։
«Մենք դատապարտում ենք քրիստոնեական համայնքի անդամների դեմ կատարված հանցավոր արարքը, որը ազգային միասնությունը խաթարելու և երկրում իրավիճակը անկայունացնելու հուսահատ փորձ է», - ասվում է փաստաթղթում: Այն ընդգծում է, որ մայրաքաղաքի Դուվեյլա շրջանում գտնվող եկեղեցում տեղի ունեցած պայթյունը «ահաբեկչական խմբավորումների մնացորդների կողմից Սիրիայի պետության և ղեկավարության նվաճումներին ուղղված նողկալի պատասխանն էր»։
«Սիրիան կոչ է անում միջազգային հանրությանը և ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդին խստորեն դատապարտել այս ահաբեկչական հարձակումը և աջակցել կառավարության ջանքերին ահաբեկչության դեմ պայքարում՝ ուղղված անվտանգության և կայունության հաստատմանը», - ասվում է փաստաթղթում։
Ավելի վաղ արաբական հանրապետության առողջապահության նախարարությունը հայտնել էր, որ պայթյունի հետևանքով զոհվել է առնվազն 20 և վիրավորվել 52 մարդ: Հաղորդման մեջ նշվում էր, որ զոհերի թիվը կարող է աճել։

Министерство иностранных дел в переходном правительстве Сирии осудило террористическую атаку на церковь Святого пророка Илии в Дамаске, в результате которой погибло и пострадало множество мирных граждан. В заявлении ведомства, распространенном агентством SANA, указывается, что эта вылазка была совершена террористом-смертником, принадлежавшим к экстремистской группировке «Исламское государство».
«Осуждаем преступный акт, направленный против членов христианской общины, который является отчаянной попыткой подорвать национальное единство и дестабилизировать ситуацию в стране», - говорится в документе. В нем подчеркивается, что взрыв в церкви в столичном квартале Дувейла стал «подлым ответом остатков банд террористов на достижения сирийского государства и руководства».
«Сирия призывает международное сообщество и Совет Безопасности ООН решительно осудить этот теракт и поддержать усилия правительства в борьбе с терроризмом, нацеленные на установление безопасности и стабильности», - отмечается в тексте.
Ранее Минздрав арабской республики сообщил, то в результате взрыва погибли не менее 20 человек и еще 52 получили ранения. В сводке указывается, что число жертв может возрасти.