Ֆրանսիան ողջունում է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հրադադարի մասին հայտարարությունը Իսրայելի եւ Իրանի միջեւ, նշվել է Ֆրանսիայի արտաքին գործերի նախարարության հայտարարությունում։
«Այս հայտարարությունը պետք է հանգեցնի ռազմական գործողությունների լիակատար դադարեցման, որի հարգման կոչ է անում Ֆրանսիան բոլոր կողմերին։ Բոլորի շահերից է բխում խուսափել բռնության նոր փուլից, որի հետեւանքները աղետալի կլինեն ամբողջ տարածաշրջանի համար։
Ֆրանսիան նորից հայտարարում է, որ միայն դիվանագիտական լուծումը կարող է երկարաժամկետ պատասխան տալ Իրանի միջուկային ծրագրի առաջ քաշած անվտանգության մարտահրավերներին։ Իրանը երբեք չպետք է միջուկային զենք ունենա։ Այս առումով Ֆրանսիան կոչ է անում Իրանին անհապաղ սկսել բանակցություններ՝ համաձայնագրի կնքման համար, որը կլուծի նրա միջուկային եւ բալիստիկ հրթիռային ծրագրերի, ինչպես նաեւ նրա ապակայունացնող գործունեության հետ կապված բոլոր մտահոգությունները։ «Ֆրանսիան, իր գործընկերների հետ միասին, լիովին մոբիլիզացված է այս նպատակին հասնելու համար»,- նշվել է երկրի արտաքին քաղաքական գերատեսչության հայտարարությունում։

France welcomes US President Donald Trump's announcement of a ceasefire between Israel and Iran, the French Ministry for Europe and Foreign Affairs said in a statement.
"This announcement should lead to a complete cessation of hostilities, which France calls on all parties to adhere to. It is in everyone's interest to avoid a new round of violence, the consequences of which would be disastrous for the entire region.
France reiterates that only a diplomatic solution can provide a long-term response to the security challenges posed by Iran's nuclear program. Iran must never have nuclear weapons. In this regard, France calls on Iran to immediately begin negotiations with a view to concluding an agreement that addresses all concerns related to its nuclear and ballistic missile programs, as well as its destabilizing activities. France, together with its partners, is fully mobilized to contribute to this objective," the French foreign ministry added in its statement.