Իրանի ատոմային էներգիայի կազմակերպության (ԻԱՕԻ) ղեկավար Մոհամմադ Էսլամին հայտարարել է, որ միջոցներ են ձեռնարկվել երկրի միջուկային գործունեության ցանկացած խափանում կանխելու համար, հաղորդում է Tasnim-ը։
Էսլամին դատապարտել է Իսրայելի և ԱՄՆ-ի ռազմական հարձակումները Իրանի խաղաղ միջուկային օբյեկտների վրա։
Նա ասել է, որ ԻԱՕԻ-ն ձեռնարկել է բոլոր անհրաժեշտ միջոցները և գնահատում է հարձակման ենթարկված վայրերում հասցված վնասը։
Իրանը նախապես մի շարք միջոցառումներ է ձեռնարկել միջուկային գործունեությունը վերականգնելու համար, ասել է Էսլամին՝ ընդգծելով միջուկային արդյունաբերության արտադրության և սպասարկման գործընթացում ցանկացած խափանում կանխելու համար մշակված ծրագրերը։
Իր հերթին, ԻԱՕԻ-ի խոսնակ Բեհրուզ Քամալվանդին IRIB-ին ասել է, որ Իրանի միջուկային արդյունաբերությունը խորն արմատներ ունի, և թշնամիները չեն կարողանա արմատախիլ անել այս տեխնոլոգիան։
Նա ընդգծել է, որ Իրանն ունի այն հնարավորությունները, որոնք միջուկային արդյունաբերության մեջ թույլ են տալիս նրան անընդհատ պահպանել առաջընթացը։

The head of the Atomic Energy Organization of Iran (AEOI) said arrangements have been made to prevent any disruption to the country’s nuclear activities, Tasnim reports.
In comments on Tuesday, Mohammad Eslami condemned the Israeli and American military attacks on Iran’s peaceful nuclear facilities.
He said the AEOI has taken all necessary measures and is assessing damages in sites that have been attacked.
Iran had made a series of arrangements in advance to restore the nuclear activities, Eslami stated, highlighting plans that have been devised to prevent any hiatus in the process of production and services in the nuclear industry.
In separate comments on Tuesday, AEOI spokesperson Behrouz Kamalvandi told IRIB that the nuclear industry is deeply embedded in Iran and it is impossible for the enemies to uproot this technology.
Iran has capacities and capabilities that allow it to keep progress in the nuclear industry uninterruptedly, Kamalvandi emphasized.