ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը չորեքշաբթի հայտնել է, որ ԱՄՆ հրթիռային հարվածների հետեւանքով Իրանի միջուկային օբյեկտներին հասցված վնասը լուրջ է, չնայած նշել է, որ այդ հարցի վերաբերյալ առկա հետախուզական տվյալները համոզիչ չեն, հաղորդել է Reuters-ը։
Նրա մեկնաբանությունները հաջորդել են ամերիկյան լրատվամիջոցների հաղորդագրություններին, որոնց համաձայն՝ ԱՄՆ ՊՆ հետախուզական վարչությունը գնահատել է, որ հարվածներն Իրանի միջուկային ծրագիրը մի քանի ամսով են հետ մղել, չնայած վարչակազմի պաշտոնյաների պնդումներին, թե ծրագիրը դադարեցվել է։ «Հետախուզական տվյալները... շատ անհամոզիչ էին»,- ասել է Թրամփը լրագրողներին ՆԱՏՕ գլխավոր քարտուղար Մարկ Ռյութեի հետ հանդիպման ժամանակ, Հաագայի գագաթաժողովից առաջ։
«Հետախուզական տվյալներն ասում են. «Մենք չգիտենք, դա կարող էր շատ լուրջ լինել»։ Ահա թե ինչ են ասում հետախուզական տվյալները։ Այնպես որ, ես կարծում եմ՝ դա ճիշտ է, բայց ես կարծում եմ, որ մենք կարող ենք ասել՝ «մենք չգիտենք»։ Դա շատ լուրջ էր։ Դա ոչնչացում էր»,- ավելացրել է Թրամփը։
ԱՄՆ նախագահը նաեւ ընդգծել է, որ Իրանի հետ միջուկային գործարքը հետ է մղվել «փաստորեն տասնամյակներ, որովհետեւ ես չեմ կարծում, թե նրանք երբեւէ դա նորից կանեն»։

US President Donald Trump said on Wednesday that the damage to Iranian nuclear sites from American missile strikes over the weekend was severe, even as he acknowledged that the available intelligence on the matter was inconclusive, Reuters reports.
His comments followed media reports on Tuesday revealing that the US Defense Intelligence Agency had assessed that the strikes had set back Iran's nuclear program by just a few months, despite administration officials saying the program had been obliterated.
"The intelligence was ... very inconclusive," Trump told reporters while meeting with NATO Secretary General Mark Rutte ahead of a summit in The Hague.
"The intelligence says, 'We don't know, it could have been very severe.' That's what the intelligence says. So I guess that's correct, but I think we can take the 'we don't know'. It was very severe. It was obliteration," Trump added.