Թուրքիայի հայրենասիրական կուսակցության նախագահ Դողու Փերինչեքը իրանական Mehr գործակալությանը տված հարցազրույցում հայտարարել է, որ «Զանգեզուրի միջանցքը ամերիկա-իսրայելական նախագիծ է, որը սպառնում է տարածաշրջանային երկրների, մասնավորապես՝ Թուրքիայի և Իրանի անվտանգությանը»։
Նա ընդգծել է, որ նախագիծը «սպառնալիք է Թուրքիայի և Իրանի անվտանգությանը»՝ ընդգծելով տարածաշրջանի երկրներին միավորելու անհրաժեշտությունը՝ «արտաքին միջամտությանը դիմակայելու համար»։
«Ինչի՞ համար է այս միջանցքը։ Այն խոչընդոտում է Հարավային Կովկասի, այսինքն՝ Իրանի, կապը այնպիսի երկրների հետ, ինչպիսիք են Հայաստանը, Վրաստանը և Ռուսաստանը։ Այդ միջանցքը ամերիկա-իսրայելական նախագիծ է և, անշուշտ, լուրջ սպառնալիք է Թուրքիայի անվտանգության համար։
Ինչն է սպառնում Թուրքիային։ Իհարկե, Իսրայելն ու Ամերիկան։ Ամերիկայի և Իսրայելի ցանկացած գործողություն սպառնում է Թուրքիային։ Ահա թե ինչու մեր կուսակցությունը մտահոգված է այդ հարցով։ Մենք տեսնում ենք, որ Թուրքիան շրջապատված է Միացյալ Նահագներով՝ Եգեյան ծովից և Արևելյան Միջերկրական ծովից մինչև Սիրիայի հյուսիս և Իրաք, իսկ այժմ քննարկվում է Իսրայելի և Ամերիկայի ներկայության հարցը Կովկասում։ Ահա թե ինչու Զանգեզուրի միջանցքը լուրջ սպառնալիք է Թուրքիայի համար, և մեր կուսակցությունը դեմ է այդ նախագծի իրականացմանը։
Զանգեզուրի միջանցքը կապող օղակ է Արևելքի և Արևմուտքի, ինչպես նաև Արևմուտքի և Արևելքի միջև։ Բայց եթե այդ կապն օգտագործվի Հարավի և Հյուսիսի միջև կապերը խզելու համար, ապա այդ միջանցքը կարող է նաև դառնալ պատ, որը խոչընդոտում է Իրանի և Զանգեզուրի միջանցքում գտնվող երկրների միջև հարաբերություններին։ Հետևաբար, այդ միջանցքը նախագիծ է Իրանի և Թուրքիայի տնտեսական անվտանգության դեմ։
Լավագույն լուծումն է միավորել տարածաշրջանի երկրները ընդդեմ Ամերիկայի և Իսրայելի։ Տարածաշրջանի որ երկրները։ Իրանը, Թուրքիան, Ադրբեջանն ու Հայաստանը, Վրաստանն ու Ռուսաստանը, և նույնիսկ Ղազախստանը։ Հարավային և Հյուսիսային Կովկասի այդ երկրները պետք է ինքնուրույն լուծում գտնեն՝ իրենց տնտեսական անվտանգությունը պահպանելու համար։ Լուծումը ամերիկա-իսրայելական միջամտությունը դադարեցնելն է»,- հայտարարել է թուրք քաղաքական գործիչը։

Председатель Турецкой патриотической партии Догу Перинчек заявил Mehr, что «Зангезурский коридор — это американо-израильский проект, который угрожает безопасности стран региона, таких как Турция и Иран».
Он подчеркнул, что проект представляет «угрозу безопасности Турции и Ирана», подчеркнув необходимость объединения стран региона «в противостоянии иностранному вмешательству».
«Для чего нужен этот коридор? Он препятствует связи Южного Кавказа, то есть Ирана, с такими странами, как Армения, Грузия и Россия. Этот коридор является американо-израильским проектом и, безусловно, представляет угрозу безопасности Турции.
Что угрожает Турции? Конечно, Израиль и Америка. Любые действия Америки и Израиля угрожают Турции. Именно поэтому этот вопрос беспокоит нашу партию. Мы видим, что Турция окружена США от Эгейского моря и Восточного Средиземноморья до северной Сирии и Ирака, и сейчас обсуждается вопрос присутствия Израиля и Америки на Кавказе. Именно поэтому Зангезурский коридор представляет серьезную угрозу для Турции, и наша партия выступает против реализации этого проекта.
Зангезурский коридор представляет собой связующее звено между Востоком и Западом, а также Западом и Востоком. Но если использовать это соединение для разрыва связей между Югом и Севером, то этот коридор может также стать стеной, препятствующей отношениям между Ираном и странами, расположенными в Зангезурском коридоре. Таким образом, этот коридор представляет собой проект, направленный против экономической безопасности Ирана и Турции.
Лучшее решение — объединить страны региона против Америки и Израиля. Какие страны региона? Иран, Турция, Азербайджан и Армения, Грузия и Россия, и даже Казахстан. Эти страны Южного и Северного Кавказа должны найти решение самостоятельно ради сохранения своей экономической безопасности. Решением является прекращение американо-израильского вмешательства», - отметил Перинчек.