Ազգային գվարդիա ուղարկելը Չիկագո, Իլինոյս նահանգում միայն անկայունացնելու է իրավիճակը քաղաքում, կարծում է քաղաքապետ Բրենդոն Ջոնսոնը։
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը երկուշաբթի հայտարարել է, որ ինքն ամերիկյան մայրաքաղաքից հետո կարգուկանոն է հաստատելու երկրի այլ ազատական քաղաքներում, ինչպիսին են Նյու Յորքը, Չիկագոն և Լոս Անջելեսը։
«Անցյալ շաբաթ մենք իմացանք, որ նախագահ Թրամփը 158 միլիոն դոլարով կրճատել է բռնության կանխարգելման ծրագրերի ֆինանսավորումը Չիկագոյի նման քաղաքներում։ Եվ դա ի լրումն Թրամփի վարչակազմի՝ զենքի կիրառմամբ բռնության կանխարգելման գրասենյակի վերացմանը և երկրում բռնության դեմ պայքարի ավելի քան 800 միլիոն դոլարի դրամաշնորհների չեղարկմանը։ Եթե նախագահ Թրամփը ցանկանում է օգնել Չիկագոն ավելի անվտանգ դարձնել, նա կարող է սկսել բռնության դեմ պայքարի ծրագրերի ֆինանսավորումը… Ազգային գվարդիա ուղարկելը միայն անկայունացնելու է իրավիճակը մեր քաղաքում և խաթարելու է հասարակական անվտանգությունն ապահովելու մեր ջանքերը»,- նշել է Ջոնսոնը քաղաքային խորհրդի պաշտոնական կայքում զետեղված հայտարարության մեջ։
Քաղաքապետը նշել է, որ հասարակական անվտանգությունը եղել է գերակա խնդիր իր պաշտոնավարման առաջին օրերից ի վեր։ Ինչպես նշվում է հաղորդագրության մեջ, նրա ղեկավարությամբ սպանությունների թիվը նվազել է ավելի քան 30 տոկոսով, իսկ կրակոցների թիվը՝ գրեթե 40 տոկոսով։
Թրամփն ավելի վաղ հայտարարել էր, որ անհրաժեշտության դեպքում կարող է զինվորականներ ուղարկել Վաշինգտոն՝ Ամերիկայի մայրաքաղաքում հանցագործության դեմ պայքարի իր ջանքերի շրջանակում։ Նա նշել է, որ Վաշինգտոնի ոստիկանությունը հանձնում է ԱՄՆ դաշնային կառավարության անմիջական վերահսկողությանը։

Отправка национальной гвардии в город Чикаго, расположенный в американском штате Иллинойс, лишь приведет к дестабилизации ситуации в городе, считает мэр Брэндон Джонсон.
В понедельник президент США Дональд Трамп сообщил, что вслед за американской столицей собирается наводить порядок в других либеральных городах страны, таких как Нью-Йорк, Чикаго и Лос-Анджелес.
«На прошлой неделе мы узнали, что президент Трамп сократил финансирование программ по предотвращению насилия на 158 миллионов долларов в таких городах, как Чикаго. И это вдобавок к ликвидации администрацией Трампа управления по предотвращению вооруженного насилия и отмене по всей стране грантов на программы, направленные против насилия, на сумму более 800 миллионов долларов. Если президент Трамп хочет помочь сделать Чикаго безопаснее, он может начать выделать средства на программы по борьбе с насилием… Отправка национальной гвардии лишь приведет к дестабилизации ситуации в нашем городе и подорвет наши усилия по обеспечению общественной безопасности», - говорится в заявлении Джонсона, опубликованном на сайте городского совета.
По словам мэра, с самых первых его дней на посту общественная безопасность была главным приоритетом. Как отмечается в коммюнике, под его руководством удалось снизить количество убийств более чем на 30 процентов, а число случаев стрельбы - почти на 40.
Ранее Трамп заявлял, что может послать вооруженные силы в Вашингтон в рамках усилий по борьбе с преступностью в американской столице, если в этом возникнет необходимость. Он отметил, что переводит вашингтонскую полицию под прямой контроль федерального правительства США.