Ալյասկայում ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հրադադար կպահանջի ռուս բռնապետ Վլադիմիր Պուտինից և այլ գործընկերների հետ միասին անվտանգության երաշխիքներ կտրամադրի Ուկրաինային։ Այս մասին հայտնել է Ֆրանսիայի Եվրոպայի և արտաքին գործերի նախարար Ժան-Նոել Բարոն իր X սոցիալական ցանցում։
Գերատեսչության ղեկավարը նշել է, որ օգոստոսի 13-ի տեսակոնֆերանսի ընթացքում ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հստակ հայտարարել է Ուկրաինային և նրա դաշնակիցներին, որ Վլադիմիր Պուտինից պահանջելու է անվերապահորեն դադարեցնել կրակը։
Միևնույն ժամանակ, ԱՄՆ նախագահն ընդգծել է, որ տարածքային հարցերի շուրջ հետագա հանդիպման բանակցությունները տեղի կունենան միայն Վոլոդիմիր Զելենսկու ներկայությամբ։
«Նաև (Թրամփը նշել է), որ Միացյալ Նահանգները կմիանա Ֆրանսիայի, Մեծ Բրիտանիայի և Գերմանիայի կողմից միավորված կամավոր երկրների կոալիցիայի կողմից մշակված անվտանգության երաշխիքներին», - ասել է Բարոն։

На Аляске президент США Дональд Трамп будет требовать от российского диктатора Владимира Путина прекратить огонь и обещает гарантии безопасности Украине совместно с другими партнерами.  Об этом сообщил министр Европы и иностранных дел Франции Жан -Ноэль Барро в соцсети Х.
Глава ведомства отметил, что в ходе видеоконференции 13 августа, президент США Дональд Трамп четко заявил Украине и ее союзникам, что будет требовать от Владимира Путина безусловного прекращения огня.
Также американский лидер подчеркнул, что переговоры по территориальным вопросам, будут происходить только в присутствии Владимира Зеленского во время дальнейшей встречи.
«Также (Трамп отметил), что США присоединятся к гарантиям безопасности, разработанных коалицией стран-добровольцев, объединенных Францией, Великобританией и Германией«, - сообщил Барро.