Իսպանացի քննիչները հինգշաբթի հայտարարել են, որ անտառային հրդեհներ հրահրելու կասկածանքով չորս անձի են ձերբակալել, այս ամռանը մեղադրվող անձանց ընդհանուր թիվը հասցնելով 30-ի, հայտնել է Ֆրանսպրես գործակալությունը։
Վերջին ձերբակալություններից երեքը կատարվել են Կաստիլիա և Լեոնի հյուսիսարևմտյան շրջանում, որտեղ Քաղաքացիական գվարդիան հայտնել է, որ հրդեհի հետևանքով ոչնչացվել է մոտ 40 հազար հեկտար հողատարածք։
Այս շաբաթ երկու կամավոր մահացել է հրդեհների մարման ժամանակ։ Հինգշաբթի մեկ անձ էլ ձերբակալվել է Կաստիլիա և Լեոնի Պուերկաս դե Էլիստեի շրջակայքում 3000 հեկտար հողատարածք այրած հրդեհի առնչությամբ, հայտնել է Քաղաքացիական գվարդիան։
Չորեքշաբթի ևս մեկ կասկածյալ է ձերբակալվել Մալագայի հարավային հանգստավայրի շրջակայքում հուլիսի 19-ից օգոստոսի 3-ը տեղի ունեցած վեց անտառային հրդեհների առնչությամբ։
«Այս հրդեհներից մի քանիսը բռնկվել են տներին շատ մոտ»,- ասված է Քաղաքացիական գվարդիայի հայտարարության մեջ։
Իսպանիայի ներքին գործերի նախարար Ֆեռնանդո Գրանդե-Մարլասկան չորեքշաբթի RAC1 ռադիոկայանին տված հարցազրույցում նշել է, որ այս ամռանը հրկիզման համար ևս 25 մարդ է ձերբակալվել, և որ դրանցից շատերը դիտավորյալ են եղել։

Испанские следователи заявили в четверг, что арестовали четырех человек, подозреваемых в разжигании лесных пожаров, в результате чего общее число обвиняемых этим летом достигло 30, сообщает AFP.
Трое из последних арестов были произведены в северо-западном регионе Кастилия-и-Леон, где, по словам гражданской гвардии, около 40 000 гектаров земли были уничтожены пожаром.
На этой неделе два добровольца погибли, борясь с огнем. Один человек был задержан в четверг в связи с пожаром, в результате которого сгорело 3000 гектаров земли вокруг Пуэркас-де-Элисте в Кастилии-и-Леоне, сообщила гражданская гвардия.
В среду был арестован еще один подозреваемый в связи с шестью лесными пожарами в период с 19 июля по 3 августа в окрестностях южного курорта Малага.
«Некоторые из этих пожаров возникли очень близко к домам», - говорится в заявлении гражданской гвардии.
Министр внутренних дел Испании Фернандо Гранде-Марласка сообщил радиостанции RAC1 в среду, что этим летом за поджоги были задержаны еще 25 человек, и что многие из них были преднамеренными.