Օգոստոսի 15-ի գիշերը ուկրաինական անօդաչու թռչող սարքը հարձակվել է Կուրսկի բազմահարկ բնակելի շենքի վրա, հայտնել է Կուրսկի մարզի նահանգապետի պաշտոնակատար Ալեքսանդր Հինշտեյնը։ Հարվածի հետևանքով հրդեհ է բռնկվել, որը տարածվել է շենքի չորս վերին հարկերում։ Զոհվել է 45-ամյա կին, ևս տասը մարդ վիրավորվել է, նրանցից մեկի վիճակը ծանր է։ Հինշտեյնի խոսքով, շենքի բնակիչները տարհանվել և տեղավորվել են ժամանակավոր կացարանում։ Մոտ ապագայում մասնագետները պետք է որոշեն, թե արդյոք բազմահարկ շենքը ենթակա է վերականգնման։
«Մեր տուժած բնակիչներն անպայման փոխհատուցում կստանան՝ 75 հազար ռուբլի՝ գույքի մասնակի կորստի համար, 150 հազար ռուբլի՝ ամբողջական կորստի համար։ Նրանք, ովքեր ամբողջությամբ կորցրել են իրենց ունեցվածքը, կստանան նոր տարածաշրջանային փոխհատուցում՝ 195 հազար ռուբլու չափով։ Մենք ոչ ոքի ծանր վիճակում չենք թողնի»,- գրել է Հինշտեյնը Telegram-ի իր ալիքում։ Մինչ այդ, Կուրսկում ամենաշատ զոհերով անօդաչու թռչող սարքի հարձակումը տեղի է ունեցել հուլիսի 9-ին։ Այն ժամանակ քաղաքային լողափին անօդաչու թռչող սարքի հարվածի հետևանքով զոհվել են երեք տղամարդ, այդ թվում՝ Ռոսգվարդիայի աշխատակից։ Յոթ մարդ վիրավորվել է, այդ թվում՝ հինգամյա տղա։
ՌԴ պաշտպանության նախարարության տվյալներով՝ անցած գիշեր Կուրսկի մարզի երկնքում հակաօդային պաշտպանության ուժերը որսացել և խոցել են ուկրաինական 13 անօդաչու թռչող սարք։ Նաև 11 անօդաչու թռչող սարք է ոչնչացվել Ռոստովի մարզի, 7-ը՝ Սամարայի, 6-ը՝ Բելգորոդի, 5-ը՝ Օրյոլի, 4-ական՝ Բրյանսկի և Վորոնեժի մարզերի, ինչպես նաև մեկական՝ Սարատովի մարզի, Կալմիկիայի և Սև ծովի ջրային տարածքի վրա։

В ночь на 15 августа украинский беспилотник атаковал многоэтажный жилой дом в Курске, сообщил врио губернатора Курской области Александр Хинштейн. В результате удара начался пожар, который охватил четыре верхних этажа здания. Погибла 45-летняя женщина, еще десять человек получили ранения, один из них — в тяжелом состоянии. По словам Хинштейна, жильцов дома эвакуировали и разместили в пункте временного размещения. Специалисты в ближайшее время должны определить, подлежит ли многоэтажка восстановлению.
«Наши пострадавшие жители обязательно получат компенсацию: 75 тыс. руб. — за частичную потерю имущества, 150 тыс. руб. — за полную. Те, кто полностью утратил свое имущество, получат новую региональную выплату в 195 тыс. руб. Никого не оставим в тяжелой ситуации!» — написал Хинштейн в телеграм-канале. До этого атака дронов на Курск с наибольшим количеством жертв произошла 9 июля. Тогда в результате удара беспилотника по городскому пляжу погибли трое мужчин, в том числе сотрудник Росгвардии. Семь человек пострадали, включая пятилетнего мальчика.
Согласно сводке Минобороны РФ, за прошедшую ночь над Курской областью силы противовоздушной обороны перехватили и сбили 13 украинских беспилотников. Также 11 дронов были уничтожены над Ростовской областью, 7 — над Самарской, 6 — над Белгородской, 5 — над Орловской, по 4 — над Брянской и Воронежской, а также по одному — над Саратовской областью, Калмыкией и акваторией Черного моря.