Վրաստանի նախագահ Միխայիլ Սահակաշվիլին ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբամայի անձնական հրավերով ուղեւորվել է ԱՄՆ: Այդ մասին հաղորդում է Վրաստանի նախագահի մամուլի ծառայությունը:
Վրաստանի եւ ԱՄՆ-ի նախագահների պաշտոնական հանդիպումը կայանալու է Սպիտակ տանը հունվարի 30-ին:
Նախքան Օբամայի հետ հանդիպելը Սահակաշվիլին մասնակցելու է Basecamp-ի գագաթաժողովի աշխատանքներին, որը տեղի կունենա Կալիֆոռնիայում հունվարի 27-ից 30-ը: Գագաթաժողովին մասնակցելու են աշխարհի խոշորագույն ներդրողներն ու բիզնես-առաջնորդները: Նախատեսվում է նաեւ Սահակաշվիլիի ելույթը «Բռնապետության տապալումը եւ դեմոկրատիայի կառուցումը. Վրաստանի «Վարդերի հեղափոխությունից» քաղված դասեր» թեմայով:
Ավելի վաղ նախագահի մամուլի քարտուղար Մանանա Մանժագալազեն հաղորդել է, որ ԱՄՆ կատարած այցի շրջանակներում Սահակաշվիլին հանդիպելու է օրենսդիր եւ գործադիր իշխանության ներկայացուցիչների հետ, այդ թվում փոխնախագահ Ջոզեֆ Բայդենի եւ կոնգրեսի ներկայացուցիչների պալատի խոսնակ Ջոն Բոների հետ, հաղորդում է «Նովոստի Գրուզիա»-ն:

Президент Грузии Михаил Саакашвили по личному приглашению президента Барака Обамы вылетел в США. Об этом сообщает пресс-служба главы грузинского государства.
Официальная встреча президентов Грузии и США в Овальном кабинете Белого дома состоится 30 января.
До встречи с Обамой Саакашвили примет участие в работе саммита Basecamp, который пройдет в Калифорнии 27-30 января. На саммите будут присутствовать крупнейшие в мире инвесторы и бизнес-лидеры.  Запланировано выступление Саакашвили на тему «Разрушение тирании и строительство демократии: Уроки, полученные от "Революции роз" в Грузии».
Ранее пресс-спикер президента Манана Манджгаладзе сообщила, что в рамках визита в США Саакашвили встретится с представителями законодательной и исполнительной власти, в том числе вице-президентом Джозефом Байденом и спикером палаты представителей конгресса Джоном Бонэром, передает «Новости-Грузия».