«Հայաքվեն» Վաղարշապատում կայանալիք ՏԻՄ ընտրություններում որեւէ քաղաքական կուսակցության կամ թեկնածուի հետ կապ չունի։ Այս մասին նոյեմբերի 14-ին մամուլի ասուլիսում հայտնել է «Հայաքվե» նախաձեռնության համահիմնադիր Ավետիք Չալաբյանը՝ պատասխանելով հնարավոր կողմնակալության մասին մեղադրանքներին։
«Մեր նպատակն է ամրապնդել ժողովրդավարությունը Հայաստանի Հանրապետությունում օբյեկտիվ մոնիթորինգի միջոցով, որպեսզի մեր քաղաքացիները վստահ լինեն, որ կարող են ժողովրդավարական ճանապարհով ձեւավորել կառավարություն»,- նշել է Չալաբյանը։
Նա ավելացրել է, որ եթե այդպես չլիներ, նրանք կարող էին մասնակցել ընտրություններին որպես կուսակցություն։ «Բայց մենք գործում ենք որպես չեզոք եւ օբյեկտիվ դիտորդներ։ Մենք որեւէ կապ չունենք որեւէ կուսակցության կամ թեկնածուի հետ»,- կրկնել է Չալաբյանը։

«Аякве» не связан ни с одной политической силой или кандидатом на предстоящих муниципальных выборах в Вагаршапате. Об этом заявил соучредитель инициативы «Аякве» Аветик Чалабян на пресс-конференции 14 ноября, отвечая на вопрос об упреках в возможной необъективности.
«Наша цель посредством объективного мониторинга способствовать укреплению демократии в РА, чтобы наши граждане были уверены, что демократическим путем могут сформировать власть», - отметил Чалабян.
По его словам, будь это не так, они могли бы участвовать в выборах как сторона. «Но мы выступаем как нейтральные и объективные наблюдатели. Ни с одной партией или кандидатом мы отношений не имеем», - повторил Чалабян.