Պրոֆեսիոնալ բանակի ստեղծումը կուժեղացնի Հայաստանի պաշտպանունակությունը: Այդ մասին, այսօր` փետրվարի 18-ին, «Երկրապահ» կամավորական միության 9-րդ գումարման ժամանակ հայտարարել է ՀՅԴ խմբակցության պատգամավոր, պաշտպանական հարցերով խորհրդարանական հանձնաժողովի նախագահ Արթուր Աղաբեկյանը:
«Մի օրինակ կբերեմ` Մեծ Բրիտանիայի զինված ուժերի հավաքագրումը կատարվում է կադետական դպրոցի հիման վրա: Այդտեղ հաշվվում է մոտավորապես 200 հազար մարդ, եւ այն գտնվում է կառավարության ուշադրության կենտրոնում: Յուրաքանչյուր զինվորի սուրբ պարտքն է մասնակցել կադետի ձեւավորմանը»,-նշել է Աղաբեկյանը:
Նրա խոսքով, դեռահասներին, ովքեր որպես կյանքի ուղի ընտրել են զինվորականի կոչումը, պետք է դաշտային հագուստով ուղարկել սպորտի, ռազմական եւ փորձնական խաղերի, իսկ ավելի ստույգ`«Երկրապահ» հայրենասիրական միություն: Դպրոցը, զինկոմիսարիատը, աշխատանքը երիտասարդության հետ պետք է դառնան այդ ծրագրի հիմնական բաղադրիչները»,-հավելել է Աղաբեկյանը:

YEREVAN. – The creation of a professional army will increase Armenia’s defense capability, opposition ARF Dashnaktsutyun Party MP, and chairman of the National Assembly Committee on Defense, Arthur Aghabekyan said during the 9th congress of Yerkrapah (War Veterans’) Volunteer Union (YVU).
“Let me bring you an example. The recruitment of the British Armed Forces is conducted on the basis of the cadet school. [And] It is the sacred duty of each soldier to take part in the formation of a cadet,” Aghabekyan noted.
In his words, the adolescents who choose the military career must be sent to sports, military and experimental games with field clothing. “Together with the youth, the schools, military commissariats, [and] work must become the main components of this program,” Arthur Aghabekyan added.