Թեհրանի և Փարիզի միջև կնքված դիվանագիտական ​​համաձայնագրերի շրջանակում, Իրանում ավելի վաղ դատապարտված երկու Ֆրանսիայի քաղաքացիներ այսօր՝ երեքշաբթի, ապրիլի 7-ին, ազատ են արձակվել և լքել Իրանի տարածքը, հաղորդում է ԻՐՆԱ գործակալությունը։
Ըստ ԻՐՆԱ-ի արտաքին քաղաքականության վարչության՝ ազատ արձակումը երկկողմ համաձայնագրի արդյունք է, ըստ որի Ֆրանսիան մի շարք փոխադարձ պայմաններ է կատարել:
Մասնավորապես, ինչպես նշում է իրանական գործակալությունը, Փարիզը պարտավորվել է լիովին ազատ արձակել տիկին Մահդիե Էսֆանդիարիին։ Ըստ որոշ տեղեկությունների՝ նա ազատ է արձակվել մի քանի շաբաթ առաջ և իրավունք ունի ցանկացած պահի վերադառնալ հայրենիք։
Ֆրանսիայի կառավարությունը միաժամանակ Միջազգային դատարանից պաշտոնապես հետ է վերցրել Իրանի դեմ իր հայցը։
Խոսքը վերաբերում է Սեսիլ Քոլլերին և Ժակ Փարիզին։ Նրանք ավելի վաղ մեղավոր են ճանաչվել հետևյալ մեղադրանքներով.
Լրտեսություն ֆրանսիական հատուկ ծառայությունների համար։
Դավադրություն՝ երկրի ազգային անվտանգության դեմ հանցագործություններ կատարելու համար։
Ավելի վաղ Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը հայտարարել էր Իրանում երեքուկես տարի բանտարկությունից հետո երկու ֆրանսիացի քաղաքացիների ազատ արձակման մասին։

As part of diplomatic agreements between Tehran and Paris, two French citizens previously convicted in Iran have been released and left Iranian territory today, Tuesday, April 7, reports IRNA.
According to IRNA’s Foreign Policy Department, the release resulted from a bilateral agreement under which France fulfilled a number of reciprocal conditions.
In particular, as noted by the Iranian agency, Paris committed to fully releasing Ms. Mahdieh Esfandiari. She was reportedly released several weeks ago and is free to return to her home country at any time.
The French government also officially withdrew its complaint against Iran at the International Court of Justice.
The two released individuals are Cécile Kohler and Jacques Paris. They had previously been found guilty of:
• Spying for French intelligence services.
• Conspiring to commit crimes against the national security of Iran.
Earlier, French President Emmanuel Macron announced the release of the two French citizens after three and a half years of imprisonment in Iran.