Լիբանանի նախագահ Ջոզեֆ Աունը հայտարարություն է տարածել Հայոց ցեղասպանության 111-րդ տարելիցի կապակցությամբ՝ կոչ անելով պահպանել պատմական հիշողությունը։
«Մենք խոր վշտով հիշում ենք այդ հումանիտար ողբերգության զոհերին եւ մտորում ենք դիմադրողականության եւ ինքնության նկատմամբ հավատարմության իմաստի մասին»։
Նա նշել է, որ Լիբանանը դարձել է հայերի համար ապաստան, ովքեր այնտեղ գտել իրենց երկրորդ հայրենիքը, նպաստել նրա զարգացմանը եւ դարձել նրա ազգային «հյուսվածքի» եւ հարուստ բազմազանության անբաժանելի մասը։
Նախագահն ավելացրել է, որ տարելիցը հնարավորություն է նորից ընդգծելու կոլեկտիվ հիշողության պահպանման, արդարության եւ մարդկային արժանապատվության արժեքների խթանման, ինչպես նաեւ ժողովուրդների միջեւ խաղաղության եւ փոխադարձ հարգանքի վրա հիմնված ապագայի համար աշխատելու կարեւորությունը։
«Մենք ողջունում ենք հայ ժողովրդին եւ հաստատում Լիբանանի հավատարմությունը ազատության եւ բազմազանության երկրի իր առաքելությանը, ինչպես նաեւ նրա համոզմունքը, որ հիշողության պահպանումը հիմնարար նշանակություն ունի ողբերգությունների կրկնությունը կանխելու համար»,- ասել է նա։

Lebanese President Joseph Aoun issued a statement on the 111th anniversary of the Armenian Genocide, calling for preserving collective memory, LBC International reports.
“We remember with deep sorrow the victims of this humanitarian tragedy and reflect on the meanings of resilience and adherence to identity,” Aoun stated.
He noted that Lebanon served as a safe haven for Armenians, who found in it a second homeland, contributing to its development and becoming an integral part of its national fabric and rich diversity.
He added that commemorating this anniversary is an opportunity to reaffirm the importance of preserving collective memory, promoting the values of justice and human dignity, and working toward a future based on peace and mutual respect among peoples.
“We salute the Armenian people and reaffirm Lebanon’s commitment to its message as a land of freedom and diversity, and its belief that preserving memory is a fundamental pillar in preventing the recurrence of tragedies,” he said.