Իսրայելի երկու նախկին վարչապետներ Նաֆթալի Բենեթն ու Յաիր Լապիդը հայտարարել են իրենց կուսակցությունների միավորման մասին։ Ինչպես հայտնում է Bloomberg-ը, նոր քաղաքական ուժը կարող է առաջիկա ընտրություններում առաջ անցնել Բենիամին Նեթանյահուի «Լիկուդ» կուսակցությունից։
«Միասին» կոչվող կուսակցությունը կգլխավորի Բենեթը։ Նա հայտնի է որպես հրեական բնակավայրերի նախկին պաշտպան ու կողմնակից, որն այժմ որոշակիորեն թեքվել է դեպի քաղաքական կենտրոն։ Թեև 2022-ին Նեթանյահուից կրած պարտությունից հետո Բենեթը հեռացել էր քաղաքականությունից, սակայն, ըստ ամենշաբաթյա հարցումների, նա գործող վարչապետի ամենալուրջ մրցակիցն է։
Լապիդը կենտրոնամետ գործիչ է, որի հիմնական ընտրազանգվածը Թել Ավիվում է։ Այժմ նա գլխավորում է ընդդիմությունը՝ իր «Եշ Աթիդ» կուսակցությամբ։ Բենեթն ու Լապիդը նախկինում ևս միասին կառավարություն են ձևավորել, որին հաջողվել է իշխանությունից հեռացնել Նեթանյահուին, սակայն այդ դաշինքը գոյատևել է ընդամենը մեկ տարի և 2022-ին կրկին իր տեղը զիջել է նրան։
Bloomberg-ը նշում է, որ այդ ժամանակ Նեթանյահուն ձևավորել է երկրի պատմության մեջ ամենածայրահեղ աջակողմյան և կրոնամետ կառավարությունը։ Նա վարել է պոպուլիստական քաղաքականություն, որն ընդդիմախոսները որակել են որպես հասարակությունը պառակտող և հակաժողովրդավարական։
Բենեթի և Լապիդի համատեղ հայտարարության մեջ նշվում է, որ սա «Իսրայել պետության առողջացման առաջին քայլն է». «Եշ Աթիդ» և «Բենեթ 2026» ուժերը միավորվում են մեկ կուսակցության մեջ, որը կգլխավորի նախկին վարչապետ Նաֆթալի Բենեթը։
«Այս քայլով միավորվում է նաև «բարեփոխումների դաշինքը»՝ վերջ դնելով ներքին պայքարին։ Սա թույլ կտա կենտրոնացնել բոլոր ջանքերը՝ առաջիկա ընտրություններում վճռական հաղթանակ տանելու և Իսրայելը դեպի անհրաժեշտ բարեփոխումներ տանելու համար»,- ասված է հայտարարության մեջ։
Նախկինում նրանք պայմանավորվել էին վարչապետի պաշտոնը զբաղեցնել հերթափոխով, սակայն նոր համաձայնագրով նման բան նախատեսված չէ։
Անցած հանգստյան օրերին անցկացված հարցումները ցույց են տվել, որ Բենեթն ու Նեթանյահուն գրեթե հավասար վարկանիշ ունեն։ Եթե Բենեթի միավորներին գումարվեն նաև Լապիդի կանխատեսվող մանդատները, նրանց կուսակցությունը կդառնա խոշորագույնը խորհրդարանում, ինչն էլ հաջորդ կառավարությունը ձևավորելու իրավունք կտա։
Ըստ հարցումների՝ ընդդիմադիր դաշինքը (առանց արաբական կուսակցությունների) կարող է ստանալ 60 կամ 61 տեղ՝ 120-ից, ինչը լիովին բավարար է իշխող կոալիցիա կազմելու համար։

Два бывших премьер-министра Израиля Нафтали Беннетт и Яир Лапид объявили об объединении своих партий, создав новую политическую структуру, которая может превзойти «Ликуд» Биньямина Нетаньяху на предстоящих выборах, сообщает Bloomberg.
Партию под названием «Вместе» возглавит Беннетт, сторонник и бывший защитник поселенцев, который немного сместился к центру, особенно во внутренних вопросах. Хотя он покинул политику после поражения от Нетаньяху в 2022 году, он является самым сильным соперником премьер-министра, согласно еженедельным опросам избирателей.
Лапид, центрист, чья база находится в Тель-Авиве, сейчас возглавляет оппозицию через свою партию «Еш Атид». Они вместе возглавляли предыдущее большое правительство, которое отстранило Нетаньяху от власти, но продержалось чуть больше года, прежде чем проиграть ему в 2022 году.
Bloomberg пишет, что тогда Нетаньяху сформировал самое правое и самое религиозное правительство в истории страны. Он проводил популистскую политику, которую оппоненты называют разъединяющей и антидемократической.
В заявлении Беннета и Лапида говорится, что мужчины объявляют о «первом шаге в процессе исцеления Государства Израиль: объединение партий Еш Атид и Беннета 2026 в единую партию во главе с бывшим премьер-министром Нафтали Беннетом».
«Этот шаг объединяет «блок реформ», кладет конец внутренней борьбе и позволяет направить все усилия на достижение решающей победы на предстоящих выборах и привести Израиль к необходимым реформам», - говорится в заявлении.
В предыдущей договоренности они поочередно занимали должности премьер-министра. Новое соглашение не содержит такого положения.
Опросы прошлых выходных показали, что Беннетт и Нетаньяху имеют почти одинаковые результаты. Если он добавит прогнозируемые места Лапида, они могут сформировать крупнейшую партию, что даст им право сформировать следующее правительство.
Опросы выходных показали, что оппозиционный блок, за исключением израильских арабов, имеет 60 или 61 место из 120, чего достаточно для формирования коалиции.