Թուրքիայի հմնադրամների խորհուրդը որոշում է կայացրել Ստամբուլի հայկական Սուրբ Փրկիչ հիվանդանոցին վերադարձնել 1974-ին բռագրաված հողակտորի մի մասը։
Ստամբուլի հայկական «Ակոս»-ի փոխանցմամբ՝  Սուրբ Փրկիչ հիվանդանոցի հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ Պետրոս Շիրինօղլուն հայտնել է, որ Հիմնադրամների խորհրդի որոշմամբ իրենց է վերադարձվել հիվանդանոցի դիմաց գտնվող 48 հազար 491 քմ տարածքի մոտ 10 տոկոսը, որը գտնվել է Հիմնադրամների խորհրդի իրավասության տակ։ Նրա խոսքով՝ մնացած մասը գտնվում է Զեյթինբուռնուի քաղաքապետարանի իրավասության տակ եւ դրա վերադարձի համար իրենք քայլեր են ձեռնարկում։

Совет фондов Турции вынес решение вернуть армянской больнице Сурб Пркич в Стамбуле часть земель, конфискованных в 1974 г.
Как передает издающаяся в Стамбуле армянская газета «Акос», председатель совета попечителей больницы Сурб Пркич Петрос Шириноглу заявил, что по решению Совета фондов Турции им будет возвращено около 10% территории площадью 48 тыс. 491 кв. м., которая находилась в распоряжении Совета фондов. По его словам, остальная часть находится в распоряжении мэрии Зейтинбурну, предпринимаются шаги по возврату этих земель.