20-րդ դարը հեղաշրջում մտցրեց կոսմետոլոգիայի բնագավառում: Գեղագիտության եւ կոսմետոլոգիայի միջազգային հանձնաժողովի՝ SIDESCO-ի նախաձեռնությամբ ամեն տարի սեպտեմբերի 9-ին նշվում է Գեղեցկության միջազգային օրը (International Beauty Day):
CIDESCO-ն (Comité International D'Esthétique Et De Cosmétologie) գեղեցկության թերապիայի գլխավոր համաշխարհային Ասոցիացիան է, որը հիմնվել է 1946 թվականին, Բրյուսելում, եւ 33 մասնաճյուղ ունի աշխարհի տարբեր երկրներում:
Ըստ Calend-ի, 1995 թվականից ի վեր այդ օրն աշխարհում ողջունում են ամեն գեղեցիկն ու հրաշալին, որը գեղագիտական հաճույք է պատճառում: Այդ պատճառով բազմաթիվ երկրներում եւ քաղաքներում սեպտեմբերի 9-ին գեղեցկության մրցույթներ են անցկացվում:

20 век стал революционным в сфере косметологии. Международный комитет эстетики и косметологии СИДЕСКО проявил инициативу создания Международного дня красоты (International Beauty Day), который отмечается ежегодно 9 сентября. Международный комитет эстетики и косметологии СИДЕСКО (CIDESCO —Comité International D'Esthétique Et De Cosmétologie) — главная международная Ассоциация терапии красоты в мире, был основан в Брюсселе в 1946 году и с тех пор формировался тысячами врачей по всему миру, благодаря работе 33 отделений во многих странах, передает Calend.
С 1995 года в этот день в мире особенно приветствуется все красивое, прекрасное, что доставляет эстетическое и нравственное наслаждение. Поэтому во многих городах и странах именно 9 сентября повсеместно проводятся конкурсы красоты.