Ամիսներ շարունակ ընդդիմության եւ իշխանության 4+4+4 ձեւաչափով քննարկումների շրջանակում հաստատված Ընտրական օրենսգրքի վերահսկողական մեխանիզմները կարող են չեղյալ հայտարարվել։ Ավելին, իշխանությունը քվերակված ցուցակները հրապարակելու հարցի առջեւ է կանգնած, ինչը նախկինում համարում էր անթույլատրելի եւ հիմնավորում, որ այն հակասում է Վենետիկի հանձնաժողովի հաստատած կանոններին եւ ՀՀ Սահմանադրական դատարանի որոշմանը։ Ընտրական օրենսգրքի համահեղինակ Դավիթ Հարությունյանըմինչեւ վերջ պայքարեց ընդդիմության այս գլխավոր պահանջի դեմ՝ անհնար համարելով դրա իրագործումը։ Թե ինչ փուլում են այս պահին իշխանության եւ ընդդիմության միջեւ բանակցությունները եւ որքանով է հավանական, որ իշխանությունը կհամաձայնի քվերակված ցուցակների հրապարակմանը, NEWS.am-ի հետ զրույցում մանրամասներ է ներկայացրել ԲՀԿ ղեկավար Նաիրա Զոհրաբյանը։
Տիկին Զոհրաբյան, սեպտեմբերի 1-ից պետք է սկսվեր Ընտրական օրենսգրքի վերահսկողական մեխանիզմների տեղադրման գործընթացը, ինչը հաստատվել էր 4+4+4 քննարկումների ձեւաչափով, հակառակ դեպքում տապալվելու էր ժամանակի սուղ լինելու պատճառով։ Վերջին օրերին տեղեկություններ կան, որ հաստատված մեխանիզմները կյանքի չեն կոչվելու, եւ ընդդիմությունն ու իշխանությունը հիմա քննարկում են քվեարկված ցուցակների հրապարակման հարցը։ Ի՞նչ փուլում են բանակցությունները։
Ըստ էության չեղարկվում է 4+4+4 ձեւաչափով ձեռք բերված համաձայնությունները, ոչ միայն տասը մատնահետքը վերցնելու հետ կապված։ Այն կազմակերպությունները, որոնք պատրաստակամություն էին հայտնել ներբեռնել մատնահետքերը եւ նույնականացման քարտերի տպագրությունը, մասնավորապես լեհական կազմակերպությունը, արդեն հայտարարել է, որ տեխնիկապես հնարավոր չէ։ Հնարավոր չէ, որովհետեւ իշխանության ներկայացուցիչները ամեն ինչ արեցին ժամանակ ձգելու համար, երբ որ իրենց արդեն տեղեկացվել էր անհրաժեշտ գումարը, նույնիսկ ավելին կար։ Երեկ ՀԱԿ-ի հետ քննարկեցինք ստեղծված իրավիճակում ելքերը, շատ փակագծեր թույլ տվեք չբացեմ, մինչեւ սեպտեմբեր կամ համաձայնություն պետք է ձեռք բերենք տարբերակնեերից մեկի շուրջ կամ պետք է հայտարարենք, որ մեծ դժվարությամբ ձեռք բերված համաձայնությունը չեղարկվում է։ Մի քանի առաջարկներ հնչել են, որոնցից մեկը ընդդիմության մշտական պահանջն է՝ հրապարակել քվեարկված ցուցակները, բայց նաեւ «Բարգավաճ Հայաստանը» առաջարկել է, որ հստակեցնենք իրավական հետեւանքները քվեարկված ցուցակներում անօրինականություններ, խախտումներ հայտնաբերելու դեպքոմւ։
Դուք նշում եք, որ իշխանությունը ձգձգեց այդ գործընթացը, այսինքն՝ ստացվում է իշխանությունը տապալեց իր իսկ կողմից հաստատած մեխանիզմները եւ համաձայնում է քվեարկված ցուցակների տարբերակին, ինչի դեմ կատաղի պայքարո՞ւմ էր։ Ձեզ հայտնի՞ է՝ ի՞նչ է փոխվել։
Հիմա, կարծես թե, դեմ չեն, Վահրամ Բաղդասարյանն էլ է հայտարարել, որ իրենք քննարկում են ցուցակները հրապարակելու տարբերակը, ինչին կատեգորիկ դեմ էին եւ անընդհատ հղում էին անում Վեննետիկի հանձնաժողովին՝ ասելով, որ քվերակված ցուցակները քաղաքացու քվերակության գաղտնիության իրավունքին դեմ է։ Իմ տպավորությամբ՝ բանակցությունների ֆոնն այնպիսին է, որ կարծես թե իրենք համաձայնության են գալիս քվեարկված ցուցակները հրապարակելուն։
Ձեր կարծիքով, իշխանությունն այս ընթացքում համոզվեց, որ ձեռնտու չէ՞ հաստատված տարբերակը, եւ նախընտրեց քվեարկված ցուցակների հրապարակո՞ւմը, ինչո՞ւ։
Չեմ կարող ասել, ինձ համար հասկանալի չէ, երբ որ խորհրդարանում քննարկումները սկսվեն, կարծում եմ՝ նախագիծը ներկայացնող Դավիթ Հարությունյանին այդ հարցերը կուղղվեն։
Դուք մեզ հետ զրույցում ասել էիք, որ պահանջված 16 միլիոնը դոնորները տրամադրել են վերահսկողական համակարգի ներդրման համար, հիմա եթե դա չեղյալ հայտարարվի, գումարը տրամադրելո՞ւ են։
Եթե չեղյալ է հայտարարվում 4+4+4 ձեւաչափով հաստատաված մոդելը, որի համար անհրաժեշտ էր գումարը, եւ հաստատվի քվեարկված ցուցակների հրապարակման տարբերակը, կարծում եմ՝ գումարը չեն տրամադրի։

Механизмы контроля в Избирательном кодексе, утвержденные в рамках многомесячных обсуждений между властями и оппозицией в формате 4+4+4, могут быть объявлены недействительными. Более того, власть сейчас стоит перед проблемой обнародования списков проголосовавших, что ранее считалось непозволительным и обосновывалось тем, что это противоречит правилам, установленным Венецианской комиссией, и решению Конституционного суда Армении.
Соавтор Избирательного кодекса Армении Давид Арутюнян до конца боролся против этого главного требования оппозиции, считая невозможным его реализацию. Председатель партии «Процветающая Армения» Наира Зограбян в  беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am представила подробности относительно того, на какой стадии сейчас находятся переговоры между властью и оппозицией, а также выразила мнение о том, насколько возможно, что власть согласится принять вариант обнародования списков проголосовавших.
С 1 сентября должен был начаться процесс установки механизмов контроля Избирательного кодекса, подтвержденный форматом 4+4+4. Однако есть сведения о том, что этот процесс не будет претворен в жизнь, и сейчас представители власти и оппозиции обсуждают вопрос обнародования списков проголосовавших. На каком этапе находятся переговоры?
По существу, отменяются соглашения, приобретенные в формате 4+4+4, причем не только в связи со снятием десяти отпечатков пальцев. Польская организация, выразившая готовность скачать отпечатки пальцев и издать идентификационные карты, уже заявила о том, что технически сделать это невозможно.
Невозможно, потому что представители власти сделали все для того, чтобы растянуть время, когда им уже сообщили, что необходимая сумма, даже больше требуемой, есть. Вчера мы вместе с представителями АНК обсудили пути выхода из создавшейся ситуации. Не хочу раскрывать все скобки, но до сентября мы либо должны прийти к единому мнению относительно одного из вариантов, либо должны объявить недействительным соглашение, приобретенное с большим трудом.
Прозвучало несколько предложений, одно из них - постоянное требование оппозиции относительно обнародования списков проголосовавших, но «Процветающая Армения» также предложила уточнить правовые последствия при обнаружении беззакония, нарушений в списках проголосовавших.
Вы отметили, что представители власти растянули этот процесс. То есть получается, что они провалили подтвержденные ими же механизмы и при этом согласились на вариант относительно списков проголосовавших, против чего они вели ожесточенную борьбу? Вам известно, что все-таки изменилось?
Сейчас они, кажется, не против. Ваграм Багдасарян заявил о том, что они обсуждают вариант обнародования списков проголосовавших, хотя прежде  были категорически против и все время ссылались на Венецианскую комиссию. Но у меня такое ощущение, что они, кажется,  приходят к согласию в вопросе обнародования списков проголосовавших.
На ваш взгляд, власти за это время убедились, что утвержденный вариант не выгоден, и предпочли процесс обнародования списков проголосовавших? Почему?
Не могу ничего сказать, для меня все происходящее непонятно. Когда в парламенте начнутся обсуждения, думаю, эти вопросы будут заданы Давиду Арутюняну, который и представляет проект.
В беседе с нами Вы как-то отметили, что доноры готовы предоставить необходимые 16 млн. для внедрения механизмов контроля. Сейчас, если все будет объявлено недействительным, сумма все-таки будет выделена?
Если модель, подтвержденная в формате  4+4+4,  будет объявлена недействительной, и будет утвержден вариант обнародования списков проголосовавших, то, думаю, сумму не выделят.