Ինգուշեթիայում սպանվել է ԱԽ-ի քարտուղար Ահմեդ Կոտիեւը: ԱԽ-ի ղեկավարի դեմ մահափորձ է կատարվել օգոստոսի 27-ի վաղ առավոտյան: Ավելի ուշ հիվանդանոցում նա ստացված վերքերից վախճանվել է:
Այն մեքենան, որտեղ գտնվել է Կոտիեւը, 07:30-ին գնդակոծման է ենթարկվել Մալգոբեկ-Նազրանի ճանապարհին` Ներքին Աչալուկի բնակավայրի մոտ: Կոտիեւի վարորդը տեղում մահացել է: Ծանր վերքեր ստացած Կոտիեւը տեղափոխվել է հիվանդանոց, սակայն բժիշկներին չի հաջողվել փրկել նրա կյանքը, հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստին»:
Ինգուշեթիայի ղեկավարի պաշտոնակատար Յունուս Բեկ Եվկուրովը հայտնել է, որ Կոտիեւի սպանությունը կապված է «հանցախմբերի անդամներին խաղաղ կյանք վերադարձնելու ուղղությամբ» նրա աշխատանքի հետ:
Ահմեդ Կոտիեւը ԱԽ-ի քարտուղարի պաշտոնն զբաղեցրել է 2011թ. ապրիլից: 2007-2009թթ. նա գլխավորել է Նազրանի ՆԳ բաժինը: 2012թ. հունիսին Մալգոբեկում Ահմեդ Կոտիեւի տունը գնդակոծման էին ենթարկել: Այն ժամանակ ոչ ոք չէր տուժել:

В Ингушетии убит секретарь Совета безопасности Ахмед Котиев. Покушение на главу Совбеза было совершено рано утром 27 августа. Позже в больнице от полученных ранений он умер.
Автомобиль, в которой находился Котиев, около 07:30 был обстрелян на автодороге Малгобек - Назрань в районе населенного пункта Нижние Ачалуки. Водитель Котиева, по уточненным данным, скончался от ранений на месте происшествия. Котиев, получивший тяжелые ранения, был доставлен в больницу, однако спасти его жизнь врачам не удалось, сообщает РИА Новости.
И.о. главы Ингушетии Юнус-Бек Евкуров заявил, что убийство Котиева связано с его работой «по возвращению к мирной жизни участников бандформирований».
Ахмед Котиев занимал пост секретаря Совбеза Ингушетии с апреля 2011 года. С 2007 по 2009 годы он возглавлял ГОВД Назрани. В июне 2012 года дом Ахмеда Котиева в Малгобеке был обстрелян из гранатомета. Тогда в результате нападения никто не пострадал.