Մեքսիկայի իշխանությունները որոշել են բանակային ստորաբաժանումներ ուղարկել Միչոական նահանգ, որտեղ վերջին շաբաթներին ինքնապաշտպանական ջոկատները դիմակայում են «Տամպլիերների օրդենի ասպետներ» թմրակարտելի մարտիկներին:
Հաղորդվում է, որ Մեքսիկայի ներքին գործերի նախարար Միգել Անխել Օսորիո Չանգը տարածաշրջանում գործող կամավորներին՝ հանրային պահակախմբերին, կոչ է արել դադարեցնել ինքնուրույն պայքարը եւ աջակցել զինվորներին: Բացի այդ, նա խոստացել է պատժել կարգադրությունը չկատարողներին, հայտնում է «Ռոսբալտը»՝ վկայակոչելով BBC-ն:
Իրենց հերթին կամավորների առաջնորդները հայտարարել են, որ զենքն իշխանություններին չեն հանձնի այնքան ժամանակ, քանի դեռ չեն կալանավորվել «Տամպլիերների օրդենի ասպետները»:
Հանրային պահակախմբերը Միչոական նահանգում հայտնվել էին շուրջ մեկ տարի առաջ: Դրանք ստեղծվել էին իշխանության անգործությունից տեղի բնակիչների դժգոհության պատճառով:
Հունվարի 12-ին կամավորները վերահսկողության տակ էին վերցրել Նուեւա Իտալիա քաղաքը՝ զինաթափելով տեղի ոստիկաններին:

Власти Мексики решили направить армейские подразделения в штат Мичоакан, где на протяжении последних недель местные отряды самообороны противостоят бойцам наркокартеля «Рыцари ордена Тамплиеров».
Сообщается, что министр внутренних дел Мексики Мигель Анхель Осорио Чонг призвал действующие в регионе группы общественных патрульных — так называемых вигилантов — прекратить самостоятельную вооруженную борьбу с картелем и оказать содействие военным. Кроме того, он пообещал наказать тех, кто не выполнит это распоряжение, сообщает Росбалт.RU со ссылкой на BBC.
В свою очередь лидеры вигилантов, заявили, что не сдадут оружие властям до тех пор, пока не будут арестованы лидеры группировки «Рыцари ордена Тамплиеров».
Общественные патрули появились в штате Мичоакан около года назад. Причиной их создания стало недовольство местных жителей действиями властей, неспособных, по их мнению, справиться с боевиками картеля. 12 января вигиланты взяли под свой контроль город Нуэва-Италия, разоружив местных полицейских.