Հունվարի 12-ի վաղ առավոտյան՝ ժամը 6:00-ի սահմաններում, հայկական Գյումրի քաղաքում ենթադրաբար շամկետային զինծառայող Վալերի Պերմյակովը, ավտոմատ զենքով լքելով ռուսական 102-րդ ռազմաբազայի տարածքը, ներթափանցել է Ավետիսյանների տուն եւ գնդակահարել ընտանիքի բոլոր անդամներին:
Առաջինը սպանվել է տանտիրուհին՝ 51-ամյա Հասմիկ Ավետիսյանը: Այնուհետեւ Պերմյակովը գնդակահարել է նրա ամուսնուն՝ Սերյոժա Ավետիսյանին, դստերը՝ Աիդային, որդուն՝ Արմենին եւ հարսին՝ Արաքսյա Պողոսյանին: Նրանց 2-ամյա դստերը՝ Հասմիկին, զինծառայողը սպանել է հենց մահճակալի մեջ:
Երբ հերթը հասել է կես տարեկան Սերյոժային, ավտոմատը չի կրակել, եւ Պերմյակովը որոշել է երեխային դանակով հարվածել: Զինծառայողը զինվորական համազգեստը փոխել է քաղաքացիական հագուստի եւ դուրս եկել տանից:
Կեսօրից հետո 12:30-ին Շտապօգնության դիսպետչերական կետ հաղորդագրություն է ստացվել այն մասին, որ Մյասնիկյան փողոցի N188 տանը հրազենային վիրավորումներով դիակներ են հայտնաբերվել: Զանգահարել է սպանված տանտիրուհու քույրը: Բժիշկներն անմիջապես կապվել են ոստիկանության հետ:
Դեպքի վայր ժամանակ իրավապահները գտել են 6 սպանվածների եւ հրաշքով փրկված փոքրիկին: Կրծքավանդակի հատվածում կտրած-ծակած վիրավորումով երեխային տեղափոխել են քաղաքային հիվանդանոց:
Սենյակների խուզարկության ընթացքում իրավապահները հայտնաբերել են Կալաշնիկով տեսակի ավտոմատ զենք, ռուսական ռազմական համազգեստ, դանակ, զինվորական կոշիկ, որի վրա նշված է եղել զինծառայող Վալերի Պերմյակովի անունը, ինչպես նաեւ կրակված 21 փամփուշտ՝ 4.5 մմ տրամաճափի եւ երկու պահունակ՝ մեկն ամբողջությամբ լիցքավորված, մյուսը՝ դատարկ:
Շուտով ոստիկանություն հաղորդագրություն է ստացվել է ՌԴ Պաշտպանության նախարարության 102-րդ ռազմաբազայի հրամանատարությունից այն մասին, որ ժամկետային զինծառայող Վալերի Պերմյակովը հունվարի 12-ի գիշերը փախել է զորամասից՝ իր հետ ավտոմատ տանելով:
Հայտնի է, որ Պերմյակովը բանակ է զորակոչվել անցյալ տարի, Չիտինսկի մարզից, իսկ Հայաստան է փոխադրվել դեկտեմբերի 3-ին: Մինչ ՌԴ զինված ուժեր զորակոչվելը երիտասարդն իրավապահ մարմինների տեսադաշտում է եղել: Վալերի Պերմյակովի եղբայրը դատապարտված է սպանության համար:
Ողբերգության պատճառների հետաքննության համար ռուսական ռազմաբազա ՌԴ պաշտպանության նախարարության հանձնաժողով է ուղարկվել՝ նախարարի առաջին տեղակալ, բանակի գեներալ Արկադի Բախինի գլխավորությամբ:
Գյումրիում իրականացված սպանության հետ կապված, Ոստիկանապետ Վլադիմիր Գասպարյանը օպերատիվ-քննչական խումբ է ստեղծել, որը գլխավորել է ոստիկանության պետի առաջին տեղակալ Հունան Պողոսյանը:
Գյումրիի ոստիկանությունն անցել է ծառայության ուժեղացված ռեժիմի: Պերմյակովի նկատմամբ հետախուզում է հայտարարվել:
Մինչ այդ, Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանն արտակարգ խորհրդակցություն է հրավիրել իրավապահ մարմինների ղեկավարների մասնակցությամբ՝ կապված Ավետիսյան ընտանիքի սպանության հետ:
Ողբերգության փաստով Հայաստանի Քննչական կոմիտեն քրեական գործ է հարուցել:
Մայրաքաղաքում եւ ամբողջ հանրապետությունում ենթադրյալ մարդասպանի լայնածավալ հետախուզում է ընթանում:
Հայաստանում Ռուսաստանի դեսպանատունը ցավակցություն է հայտնել սպանվածների հարազատներին ու մտերիմներին՝ նշելով, որ այդ սարսափելի հանցագործությունը կատարողը պետք է ամենախիստ պատիժը կրի: Ռուսական քրեական գործ է հարուցել ՌԴ Քրեական օրենսգրքի երկու հոդվածներով. դասալքություն եւ սպանություն:
Հայաստանի ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Ռուսաստանի իր գործընկեր Սերգեյ Լավրովի հետ, որի ընթացքում Լավրովը վստահեցրել է, որ ռուսական կողմը անհրաժեշտ աջակցություն կցուցաբերի՝ հանցագործագույն արագ բացահայտման համար: Ողբերգության հետ կապված հեռախոսազրույց է կայացել նաեւ Հայաստանի եւ Ռուսաստանի պաշտպանության նախարարներ Սեյրան Օհանյանի եւ Սերգեյ Շոյգուի միջեւ: Շոյգուն իր խորը ցավակցություններն է հայտնել զոհվածների հարազատներին եւ մտերիմներին ու ընդգծել, որ «ոչինչ չի կարող արդարացնել անմեղ մարդկանց հանդեպ նման բռնությունը»:
Հունվարի 13-ին, ժամը 0:15-ին Պերմյակովը ռուս սահմանապահների կողմից ձերբակալվել է հայ-թուրքական սահմանին, Բայանդուր գյուղի շրջանում: Զինծառայողը քաղաքացիական հագուստով է եղել: Ստուգման ընթացքում անձը հաստատող փաստաթղթեր չեն հայտնաբերվել: Պերմյակովի մոտ երեք բջջային հեռախոս է եղել, գրպանի լապտեր եւ 6.000 դրամ (շուրջ 13 դոլար): Հայաստանի Հանրապետությունում Ռուսաստանի ԱԴԾ սահմանային վարչության պետ, գեներալ-մայոր Բիրյուկովի որոշմամբ, Պերմյակովին փոխանցել են 102-րդ ռազմաբազայի հրամանատարին՝ բազայի ռազմական դատախազության եւ ռազմա-հետախուզական բաժնի ներկայացուցիչների ներկայությամբ:
Հունվարի 13-ի առավոտյան Պերմյակովը սկսել է ցուցմունք տալ: Փոխոստիկանապետ Հունան Պողոսյանի խոսքով, քննարկվում է վարույթի հետագա կազմակերպման հարցը: Նա հավելել է, որ ռուսական կողմը հակված է, որպեսզի հետաքննությունը Հայաստանում կայանա, քանի որ հանցագործությունը կատարվել է հանրապետության տարածքում:
Կայացել է ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանի եւ ՌԴ պաշտպանության փոխնախարար Արկադի Բախինի հանդիպումը: Ռուսաստանցի փոխնախարարը տեղեկացրել է ՌԴ ՊՆ հանձնաժողովի՝ հանցագործությունը բացահայտելուն ուղղված աշխատանքների մասին, ինչպես նաեւ պատրաստակամություն է հայտնել քրեական գործը հետաքննելու շրջանակում շարունակել համագործակցությունը Հայաստանի իրավապահ մարմինների հետ:
Հայաստանի եւ Ռուսաստանի գլխավոր դատախազությունների ներկայացուցիչների բանակցություններից հետո հայտնի է դարձել, որ կասկածյալ Վալերի Պերմյակովին չեն փոխանցի Հայաստանի իրավապահներին: Պերմյակովը Ռուսաստանի Դաշնության քաղաքացի է եւ գտնվում է ռուսական իրավապահների, այսինքն՝ ՌԴ իրավազորության ներքո:
Սպանված ընտանիքի ողջ մնացած անդամը՝ 6 ամսական Սերյոժան, Գյումրիից տեղափոխվել է Երեւանի «Սուրբ Աստվածամայր» բժշկական կենտրոն: Փոքրիկի վիճակը կայուն ծանր է գնահատվում: Նրան արհեստական շնչառության սարք են միացրել:
Ցերեկը Երեւանում Ռուսաստանի դեսպանության շենքի մոտ բողոքի ակցիա է անցկացվել: Մասնակիցները պահանջել են, որպեսզի ռուսական զինծառայողի գործով քննությունը վարի հայկական կողմը:
Երեւանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը չեղյալ հայտարարեց ժամը 20:00-ին նախանշված տոնական համերգը՝ Գյումրիում տեղի ունեցած ողբերգության հետ կապված:
Երեկոյան Ավետիսյան ընտանիքի անդամների մարմինները փոխադրեցին Գյումրիի Սուրբ Նշան եկեղեցի: Բազմաթիվ մարդիկ են եկել՝ ցավակցելու սպանվածների հարազատներին ու մտերիմներին: Մինչ այդ, Երեւանի Ազատության հրապարակում տասնյակ մարդիկ մոմավառություն են անցկացրել՝ ի հիշատակ զոհերի: Հրապարակում պաստառներ են եղել. «Ձեռքներդ հեռու հայերին», «Կա՛մ հայկական դատարան, կա՛մ դուրս Հայաստանից»:

Ранним утром 12 января, в районе 6.00 в армянском городе Гюмри предположительно солдат-срочник Валерий Пермяков, покинув с автоматом территорию 102-ой российской военной базы, проник в дом семьи Аветисян и расстрелял всех ее членов.
Первой была убита хозяйка дома 51-летняя Асмик Аветисян. Затем Пермяков расстрелял  ее супруга Сережу  Аветисяна, дочь Аиду, сына Армена и невестку Араксью Погосян. Их двухлетнюю дочь – Асмик солдат убил прямо в кроватке.
Когда очередь дошла до полугодовалого Сережи, автомат дал осечку, и Пермяков решил заколоть ребенка штыком. Военнослужащий сменил военную форму на гражданскую одежду и вышел из дома.
В 12.30 утра в диспетчерскую Скорой помощи поступило сообщение о том, что в доме N188 на улице Мясникяна обнаружены тела людей с огнестрельными ранениями. Звонила сестра убитой хозяйки.  Врачи немедленно связались с полицией.
Прибывшие к дому оперативники обнаружили 6 убитых и чудом выжившего младенца. С колото-резаными ранами в области грудной клетки ребенок был госпитализирован в городскую больницу.
При осмотре комнат правоохранители обнаружили автомат Калашникова, российскую военную форму, штык-нож, военную обувь, на которой значилось имя солдата Валерия Пермякова, 21 стреляную гильзу калибра 4,5 мм и два магазина: один полностью заряжен, другой – пустой
Вскоре в полицию пришло сообщение от командования 102-ой базы Минобороны РФ о том, что солдат срочной службы Валерий Пермяков, заступивший в ночь на 12 января в караул, сбежал из  части, захватив  с собой автомат
Известно, что Пермяков был призван в армию в прошлом году из Читинской области, а в Армению был переведен 3 декабря. До призыва в ВС РФ молодой человек находился в поле зрения правоохранительных органов. Брат Валерия Пермякова осужден за убийство
Для расследования причин трагедии на российскую военную базу направлена комиссия Минобороны РФ во главе с первым заместителем министра, генералом армии Аркадием Бахиным.
В связи с убийством в Гюмри по приказу начальника Полиции Владимира Гаспаряна создана оперативно-следственная группа, которую возглавил первый замначальника Полиции Унан Погосян
Полиция Гюмри перешла на усиленный режим несения службы. Пермяков объявлен в розыск.
Между тем президент Армении Серж Саргсян провел экстренное селекторное совещание с руководителями правоохранительных органов в связи с убийством семьи Аветисян.
По факту трагедии Следственный комитет Армении возбудил уголовное дело
В столице и по всей республике ведутся масштабные розыски предполагаемого убийцы.
Посольство России в Армении  выразило соболезнование родным и близким погибших, отметив, что совершивший это ужасное преступление «должен понести самое суровое наказание».  Российская сторона возбудила уголовное дело в связи с убийством семьи по двум статьям УК РФ – дезертирство и убийство.
Министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян провел телефонный разговор с главой МИД России Сергеем Лавровым, в ходе которого Лавров заверил, что российская сторона окажет необходимое содействие для скорейшего раскрытия преступления. Телефонный разговор в связи с трагедией состоялся также между министром обороны Армении Сейраном Оганяном и его российским коллегой Сергеем Шойгу. Шойгу выразил глубокие соболезнования родным и близким погибших и подчеркнул, что «ничто не может оправдать подобное насилие в отношении невинных людей».
В 0.15 часов 13 января Пермяков был задержан российскими пограничниками аблизи армяно-турецкой границы, в районе села Баяндур. Солдат был одет в гражданскую одежду. При личном досмотре документов, удостоверяющих личность, не обнаружено. При себе Пермяков имел три сотовых телефона, фонарик и 6000 драм (около $13).  Решением начальника Пограничного управления ФСБ России в Республике Армения генерал-майора Бирюкова  задержанный передан командиру 102 военной базы  в присутствии представителей военной прокуратуры гарнизона и военно-следственного отдела.
Утром 13 января Пермяков начал давать показания.  По его словам, он действовал в одиночку и не собирался пересекать армяно-турецкую границу.  Как отметил замначальника Полиции Унан Погосян,  обсуждается вопрос дальнейшей организации разбирательства.  Он добавил, что российская сторона склоняется к тому, чтобы следствие велось в Армении, поскольку преступление произошло на территории республики.
Состоялась встреча министра обороны Армении Сейрана Оганяна и заместителя министра обороны России Аркадия Бахина. Российский замминистра проинформировал о работе комиссии МО РФ по раскрытию совершенного преступления,  а также выразил готовность продолжить сотрудничество с правоохранительными органами Армении в рамках расследования уголовного дела.
После переговоров представителей генеральных прокуратур Армении и России стало известно, что подозреваемого Валерия Пермякова не выдадут правоохранителям Армении. Пермяков является гражданином Российской Федерации и находится под контролем российских правоохранителей, то есть под юрисдикцией РФ.
Уцелевший член убитой семьи, шестимесячный Сережа доставлен из Гюмри в ереванский медцентр «Святая Богоматерь». Состояние  младенца оценивается как стабильно тяжелое. Он подключен к аппарату искусственного дыхания
Днем у посольства России в Ереване прошла акция протеста. Участники акции потребовали, чтобы расследование по делу российского военнослужащего вела армянская сторона.
Мэр Еревана Тарон Маркарян отменил  запланированный на 20:00 праздничный концерт в столице в связи с трагедией в Гюмри.
Вечером тела членов семьи Аветисян перенесли в церковь Сурб Ншан города Гюмри. Множество людей пришли посочувствовать родным и близким убитых. В это время на площади Свободы в центре Еревана десятки людей зажгли свечи в память погибших. На площади виднелись плакаты: «Руки прочь от армян!», «Или армянский суд, или вон из Армении!».