Life -ի տրամադրության տակ է հայտնվել Սեւ ծովում դեկտեմբերի 25-ին կործանված «Տու 154» օդանավի ինքնագրերից մեկի աուդիոձայնագրության վերծանումը։ Ձայնագրությունը ֆիքսել է օդաչուների խցում տեղի ունեցած խոսակցությունները։
Դատելով վերծանումից, ստեղծված վթարային իրավիճակը հանկարծակի է բերել անձնակազմի անդամներին, առաջին վայկյաններին երկու օդաչուները կորցրել են ինքնատիրապետումը, սակայն արագ ուշքի են եկել ու փորձել փրկել օդանավը։
Վերծանումը բարդանում էր կողմնակի աղմուկի պատճառով։ Օդաչուների ասածների մի մասը՝ գուցե ամենակարեւորները, ազդանշանների բարձր ձայնի պատճառով չի լսվում։
Վերծանում
- Արագություն 300 ․․․(ոչ հստակ)
- (Ոչ հստակ)
- Հրամանատար, հենակները հավաքեցի
- Այ քեզ բան
- (Հնչում է կտրուկ ազդանշան)
- Փականնե՛րը, գրողը տանի, սա ի՞նչ ապուշություն է․
- Բարձրաչա՛փը
- Մեր․․․ (Ոչ հստակ)
- (Հնչում է ազդանշան երկրին վտանգավոր աստիճանի մատենալու մասին)
- Հրամանատար, մենք ընկնում ենք
Ձայնագրության ավարտ
Աղբյուրի խոսքով «սեւ արկղերի» վերծանումը նախնական ցույց է տվել, որ վթարից առաջ միացել է «Տու 154»-ի ընթացքի անկյան գերազանցման հաղորդիչը։ Առկա տվյալերով, դրա պատճառը կարող էր լինել թռիչքային մեխանիզացիայի խնդիրները։
«Սեւ արկղերը վերծանելիս մասնագետները լսել են այն համակարգի բնորոշ ազդանշանը, որն ուղեկցում է ընթացքի անկյան գերազանցմանը։ Այդ համակարգը ավտոմատ կերպով արձագանքում է ընթացքի կրիտիկական անկյանը»,- պարզաբանել է աղբյուրը։
Բացի դրանից փորձագետները պարզել են, որ հիմնական պատճառները կարող էին լինել հենց օդանավի տեխնիկական անսարքության պատճառով մեխանիզացիայի ոչ սինխրոն հավաքումը կամ թռիչքային մեխանիզացիայի հավաքման ժամանակ անձնակազմի սխալ գործողությունները։

В распоряжении Life оказались материалы расшифровки аудиозаписи с одного из бортовых самописцев разбившегося в Чёрном море 25 декабря Ту-154 Минобороны РФ. Запись зафиксировала события в кабине пилотов.
Судя по данным расшифровки, нештатная ситуация стала неожиданностью для членов экипажа — в первые секунды оба пилота растерялись, однако быстро взяли себя в руки и стали пытаться спасти самолёт.
Сложность в расшифровке для экспертов представляет большое количество посторонних шумов, присутствующих на записи. Как отметили специалисты, часть фраз и слов, которыми обменивались члены экипажа, легко читаемы, однако некоторые, причём, возможно, ключевые, скрываются за громким звуком сигнализаций.
РАСШИФРОВКА:
— ...Скорость 300... (Неразборчиво.)
— (Неразборчиво.)
— Забрал стойки, командир.
— Ух, ё-мое!
(Звучит резкий сигнал.)
— Закрылки, сука, чё за х**ня!
— Высотометр!
— Нам... (Неразборчиво.)
(Звучит сигнал об опасном сближении с землёй.)
— Командир, мы падаем!
КОНЕЦ ЗАПИСИ
По словам источника, близкого к комиссии, расшифровка чёрных ящиков предварительно показала, что перед крушением в Ту-154 сработал датчик превышения угла атаки. По имеющимся данным, причиной могли стать проблемы со взлётно-посадочной механизацией.
«При расшифровке чёрных ящиков специалисты услышали характерный сигнал системы, который сопутствует превышению угла атаки. Эта система автоматически реагирует на критический угол атаки», — пояснил источник
Кроме того, эксперты установили, что основными причинами могли стать несинхронная уборка механизации из-за технической неисправности самого судна или ошибка экипажа при уборке взлётно-посадочной механизации.