Բրյուսելում մայիսի 29-ին տեղի է ունեցել Եվրոպական միության եւ Հայաստանի Հանրապետության միջեւ Մարդու իրավունքների շուրջ երկխոսության ամենամյա հանդիպումների 8-րդ փուլը:
Հայաստանում ԵՄ պատվիրակությունից NEWS.am-ին հայտնում են, որ Եվրոպական միությունն ու Հայաստանը ողջունեցին Հայաստանում մարդու իրավունքների խթանման ուղղությամբ ձեռք բերվող շարունակական առաջընթացը: ԵՄ-ն համակարծիք է Վենետիկի հանձնաժողովի հետ առ այն, որ ՀՀ նոր Սահմանադրությունը դրական զարգացում է եւ որ կարեւոր է այն արագ եւ արդյունավետ եղանակով կյանքի կոչել:
Ի գիտություն ընդունելով 2017 թվականի ապրիլին տեղի ունեցած խորհրդարանական ընտրությունների վերաբերյալ ԵԱՀԿ/ԺՄԻԳ դիտորդական առաքելության զեկույցը՝ ԵՄ-ն ընդգծեց, որ նախընտրական փուլում եւ ընտրությունների օրը տեղի ունեցած բոլոր ենթադրյալ իրավախախտումների ուղղությամբ անհրաժեշտ է իրականացնել հետեւողական եւ պատշաճ քննություն, եւ ապահովել արդար պայմաններ բոլոր թեկնածուների համար:
Երկխոսության ընթացքում կարեւորվեց ազատ եւ բազմակարծություն ապահովող լրատվական միջավայրը, ինչպես նաեւ քաղաքական բազմակարծությունը՝ որպես ժողովրդավարական ընտրությունների իրականացման նախապայման: ԵՄ-ն հորդորեց Հայաստանին ավելացնել կանանց եւ ազգային փոքրամասնությունների ներկայացուցիչների մասնակցությունը քաղաքական դաշտում:
ԵՄ-ն Հայաստանին կոչ արեց ընդունել ընտանեկան բռնության մասին առանձին օրենք եւ ՄԱԿ-ի «Կանանց նկատմամբ խտրականության բոլոր ձեւերի վերացման մասին կոնվենցիայի» (ԿԽՎԿ) Եզրափակիչ դիտողություններին համահունչ՝ գործարկել բռնության զոհերի աջակցության բազմակողմանի ուղղորդման մեխանիզմ, ինչպես նաեւ ընդունել խտրականության դեմ առանձին օրենք, ընդգծելով՝ հանձնառությունը բոլոր մարդկանց իրավունքների համընդհանրության սկզբունքի վերաբերյալ:
Կողմերը կշարունակեն համագործակցել պետական հաստատություններում կարողությունների կատարելագործման ուղղությամբ ի նպաստ կանանց եւ տղամարդկանց հավասարության ապահովման:
ԵՄ-ն Հայաստանին կոչ արեց ստորագրել եւ վավերացնել «Կանանց նկատմամբ բռնության եւ ընտանեկան բռնության կանխարգելման եւ դրա դեմ պայքարի մասին Եվրոպայի խորհրդի կոնվենցիան» (Ստամբուլի կոնվենցիան):
ԵՄ-ն արձանագրեց Հայաստանում խոշտանգումների եւ վատ վերաբերմունքի դրսեւորման կանխարգելման վերաբերյալ օրենսդրության ուղղությամբ ձեռք բերված առաջընթացը եւ ընդգծեց, որ կարիք կա այն է՛լ ավելի ամրապնդել՝ իրականացնելով, մասնավորապես, Խոշտանգումների դեմ պայքարի հարցերով կոմիտեի Եզրափակիչ դիտողությունները, այդ թվում ներդնելով իրավապահ մարմինների ներկայացուցիչների կողմից մարդու իրավունքների եւ ազատությունների դեմ կատարված որոշ հանցագործությունների արդյունավետ քննության եւ քրեական հետապնդման անկախ եւ անկողմնակալ մեխանիզմ:
Երկխոսությունը հնարավորություն տվեց բաց եւ կառուցողական մթնոլորտում քննարկել մարդու իրավունքների իրավիճակը Հայաստանում: Երկխոսությանն ընդառաջ Եվրոպական միությունը, հավատարիմ մնալով իր քաղաքականությանը, խորհրդատվական բնույթի հանդիպումներ էր ունեցել Հայաստանի եւ միջազգային հասարակական կազմակերպությունների հետ:
ԵՄ պատվիրակությունը գլխավորում էր Արտաքին գործողությունների եվրոպական ծառայության (ԱԳԵԾ) Արեւելյան Գործընկերության բաժնի ղեկավար Դիրկ Շուբելը, իսկ Հայաստանի Հանրապետության պատվիրակությունը գլխավորում էր ՀՀ Արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Կարեն Նազարյանը: Նիստին մասնակցեցին նաեւ ՀՀ Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը եւ Արտաքին գործողությունների եվրոպական ծառայության (ԱԳԵԾ)գենդերային հարցերով եւ ՄԱԿ-ի ԱԽ 1325 բանաձեւի գծով ավագ խորհրդական Մառա Մարինակին:

YEREVAN. – The European Union and Armenia held the eighth round of the annual Human Rights Dialogue in Brussels on 29 May 2017.
The European Union and Armenia welcomed the continued progress on human rights in Armenia. The EU concurred with the Venice Commission that the new Constitution represented a positive development and underlined the importance of its prompt and effective implementation.
The EU took note of the ODIHR Electoral Observation Mission’s report on the April 2017 parliamentary elections and stressed the need for a proper investigation and follow-up of all alleged (pre-)electoral violations, and to ensure a level playing field for all candidates.
The Dialogue highlighted the importance of a free and pluralistic media environment, and political pluralism as a prerequisite for the conduct of democratic elections. The EU encouraged Armenia to increase participation of women and national minority representatives in politics.
The EU called on Armenia to adopt a standalone law against domestic violence and to operate a multi-referral mechanism to support victims (in line with UN CEDAW Concluding Observations) as well as a standalone law against discrimination; stressing its commitment to the universality of human rights for all.
The parties will continue to cooperate to improve national institutional capacities in support of equality between men and women. The EU encouraged Armenia to sign and ratify the Istanbul Convention on preventing and combating violence against women and domestic violence.
The EU noted the progress in legislation made by Armenia in preventing torture and ill-treatment, and stressed the need for it to be further consolidated, in particular the need to implement the UN CAT Concluding Observations, including an independent and impartial mechanism for effective investigation and prosecution of certain crimes against human rights and freedoms committed by representative of law enforcement agencies.
The dialogue allowed for an open, constructive exchange on the human rights situation in Armenia. In line with its policy, the EU had prior to the dialogue met and consulted representatives of Armenian and international civil society.
The EU delegation was led by Mr Dirk Schuebel, Head of Division in the European External Action Service (EEAS), while the Armenian delegation was headed by Mr Garen Nazarian, Deputy Minister of Foreign Affairs; Armenia's Human Rights Defender, Mr Arman Tatoyan and Ms Mara Marinaki, the Principal Advisor for gender issues and UNSCR 1325 at the EEAS, also took part in the Dialogue.