Սիրիան ամբողջությամբ ազատագրված է «Իսլամական պետության» ահաբեկիչներից, հայտարարել է ՌԴ բանակի Գլխավոր շտաբի պետ Վալերի Գերասիմովը, հաղորդում է «ՌԻԱ Նովոստին»:
Նրա խոսքով՝ գեներալ Սուխելի եւ 5-րդ կամավորական գրոհային կորպուսի զորքերը պարտության են մատնել Դեր Զորի նահանգում մնացած զինյալներին: Սալիխիայիի, Էլ Խրեյտի, Էլ Կատյայի եւ Մուսալախի բնակավայրերի ազատագրումից հետո նրանք միացել են հարավից հարձակվող իշխանական ուժերի հետ: Պաշտպանության նախարար Սերգեյ Շոյգուն ԻՊ լիակատար ոչնչացման մասին Վլադիմիր Պուտինին հայտնել է Մոսկվայի ժամանակով մոտ 16:00-ին:
Սիրիայի իշխանությունների խնդրանքով 2015 թվականին Ռուսաստանը Սիրիայում սկսեց հակաահաբեկչական գործողություն: Զինյալների ենթակառուցվածքների մեծ մասը ոչնչացվել են ՕՏՈՒ եւ ՌԾՆ հրթիռային հարվածների պատճառով:

Сирия полностью освобождена от террористов «Исламского государства», объявил начальник Генштаба генерал армии Валерий Герасимов, передает РИА Новости.
По его словам, войска генерала Сухела и 5-го добровольческого штурмового корпуса разгромили остатки боевиков в провинции Дейр-эз-Зор. После освобождения населенных пунктов Салихия, Эль-Хрейта, Эль-Катья и Мусалаха они соединились с правительственными силами, наступавшими с юга.О полном разгроме ИГ Владимиру Путину около 16:00 (мск) доложил министр обороны Сергей Шойгу.
Россия по просьбе сирийских властей начала антитеррористическую операцию в Сирии в 2015 году. Большую часть инфраструктуры боевиков уничтожили ракетные удары ВКС и ВМФ.