Թուրքերը երբեմն շատ հեռու են գնում՝ հայ լինելը համարելով վիրավորանք, ինչը պարզապես անհանդուրժողականության եւ ռասիզմի դրսեւորում է։ Այդ մասին հունական «Էթնոս» թերթին տված հարցազրույցում ասել է ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը։
Մեկնաբանելով Աթենքում Թուրքիայի նախագահ Էրդողանի հայտարարությունը՝ Լոզանի պայմանագրի «վերանայելու» «անհրաժեշտության մասին՝ Նալբանդյանն ասել է. «Ես չէի ցանկանա մեկնաբանել որեւէ կոնկրետ պայմանագիր կամ կոնկրետ հայտարարություն: Այնուամենայնիվ, ձեռք բերված պայմանավորվածություններից հետ կանգնելու սովորությունը կարծես թե Անկարայի բնավորության գիծ է դառնում: Մենք կարող ենք հեշտությամբ հիշել այլ օրինակներ, երբ Թուրքիան չի հարգել համաձայնագրերի տակ դրված իր ստորագրությունը: Ի թիվս այլոց, մենք կարող էինք հիշել Ցյուրիխյան արձանագրությունները, որոնք ուղղված էին Հայաստանի եւ Թուրքիայի միջեւ հարաբերությունների կարգավորմանը»,- ասել է Նալբանդյանը։
Անդրադառնալով թուրքական կազմակերպությունների հայտարարություններին, իբր «Ֆեթուլլահական ահաբեկչական կազմակերպության» կողմնակիցները համագործակցում են հայկական խմբերի հետ, իսկ անցյալում Թուրքիայում իշխանամետ գործիչները նաեւ պնդել են, որ Գյուլենը «հայ» է՝ ներկայացնելով դա որպես մեղադրանք, ՀՀ ԱԳ նախարարն ասել է. «Ցավոք, սա հայերին իրենց հակառակորդների կամ նույնիսկ թշնամիների հետ նույնականացնելու որոշ թուրք քաղաքական գործիչների դարավոր սովորության եւս մեկ ապացույց է: Ավելին, նրանք երբեմն շատ ավելի հեռու են գնում՝ հայ լինելը համարելով վիրավորանք, ինչը պարզապես անհանդուրժողականության եւ ռասիզմի դրսեւորում է»:
Նախարարի խոսքով, ԱՄՆ-ում թուրքական լոբբիստական գործունեության մեթոդներն ու ձեւերն արդեն քաջ հայտնի են բոլորին: «Այնուամենայնիվ, դա չի խոչընդոտում նրանց թիրախավորելու այլոց՝ Թուրքիայի դեմ լոբբիստական գործունեության մեջ ենթադրաբար ներգրավված լինելու համար»,- ասել է Նալբանդյանը:

YEREVAN. – Turks sometime go as far as considering being an Armenian as an insult, which is merely an intolerant and racist behaviour, Armenian Foreign Minister Edward Nalbandian said in an interview with Greek newspaper Etnos.
Commenting on the statement of Turkish President Erdogan in Athens on “need” for the Treaty of Lausanne to be “revised”, Nalbandian said: “ I would not like to comment on any particular treaty or particular statement. However, the habit of backtracking from reached agreements seems to become a pattern of behaviour for Ankara. We can easily recall other examples when Turkey failed to respect its signature put under the agreements. Among others, we could recall the Zurich protocols, that were aimed at normalisation of relations between Armenia and Turkey,” Nalbandian noted.
Referring to Turkish organizations' statements, as if supporters of the so-called “Fetullah Terrorist Organization” were coordinating with Armenian groups to lobby against Turkey in the US Congress. Pro-government figures in Turkey have also claimed in the past that Gulen is an “Armenian” as a form of accusation, the FM noted:  “Unfortunately, this is yet another evidence of this centuries old habit of some Turkish politicians to identify Armenians with opponents and even enemies. Moreover, they sometime go as far as considering being an Armenian as an insult, which is merely an intolerant and racist behaviour.”
According to the FM, the methods and ways of Turkish lobbying activities in the US are already notoriously known to everyone.
“However, that does not preclude them from targeting others for allegedly engaging in lobbyism against Turkey,” he noted.