Թուրքերը երբեմն շատ հեռու են գնում՝ հայ լինելը համարելով վիրավորանք, ինչը պարզապես անհանդուրժողականության եւ ռասիզմի դրսեւորում է։ Այդ մասին հունական «Էթնոս» թերթին տված հարցազրույցում ասել է ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը։
Մեկնաբանելով Աթենքում Թուրքիայի նախագահ Էրդողանի հայտարարությունը՝ Լոզանի պայմանագրի «վերանայելու» «անհրաժեշտության մասին՝ Նալբանդյանն ասել է. «Ես չէի ցանկանա մեկնաբանել որեւէ կոնկրետ պայմանագիր կամ կոնկրետ հայտարարություն: Այնուամենայնիվ, ձեռք բերված պայմանավորվածություններից հետ կանգնելու սովորությունը կարծես թե Անկարայի բնավորության գիծ է դառնում: Մենք կարող ենք հեշտությամբ հիշել այլ օրինակներ, երբ Թուրքիան չի հարգել համաձայնագրերի տակ դրված իր ստորագրությունը: Ի թիվս այլոց, մենք կարող էինք հիշել Ցյուրիխյան արձանագրությունները, որոնք ուղղված էին Հայաստանի եւ Թուրքիայի միջեւ հարաբերությունների կարգավորմանը»,- ասել է Նալբանդյանը։
Անդրադառնալով թուրքական կազմակերպությունների հայտարարություններին, իբր «Ֆեթուլլահական ահաբեկչական կազմակերպության» կողմնակիցները համագործակցում են հայկական խմբերի հետ, իսկ անցյալում Թուրքիայում իշխանամետ գործիչները նաեւ պնդել են, որ Գյուլենը «հայ» է՝ ներկայացնելով դա որպես մեղադրանք, ՀՀ ԱԳ նախարարն ասել է. «Ցավոք, սա հայերին իրենց հակառակորդների կամ նույնիսկ թշնամիների հետ նույնականացնելու որոշ թուրք քաղաքական գործիչների դարավոր սովորության եւս մեկ ապացույց է: Ավելին, նրանք երբեմն շատ ավելի հեռու են գնում՝ հայ լինելը համարելով վիրավորանք, ինչը պարզապես անհանդուրժողականության եւ ռասիզմի դրսեւորում է»:
Նախարարի խոսքով, ԱՄՆ-ում թուրքական լոբբիստական գործունեության մեթոդներն ու ձեւերն արդեն քաջ հայտնի են բոլորին: «Այնուամենայնիվ, դա չի խոչընդոտում նրանց թիրախավորելու այլոց՝ Թուրքիայի դեմ լոբբիստական գործունեության մեջ ենթադրաբար ներգրավված լինելու համար»,- ասել է Նալբանդյանը:

Турки иногда заходят слишком далеко, считая, что быть армянином - это оскорбление, что является откровенным проявлением нетерпимости и расизма. Об этом в интервью греческой газете «Этнос» сказал министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян.
Комментируя заявление президента Турции Эрдогана в Афинах о «необходимости пересмотра» Лозаннского договора, Налбандян сказал: «Я бы не хотел комментировать какой-либо конкретный договор или конкретное заявление. Тем не менее, привычка отказываться от достигнутых договоренностей кажется становится характерной чертой Анкары. Мы с легкостью можем вспомнить другие примеры, когда Турция не уважала подпись, поставленную под соглашениями. В числе прочих мы можем вспомнить Цюрихские протоколы по нормализации отношений между Арменией и Турцией», - сказал Налбандян.
Касаясь заявлений турецких организаций о том, что сторонники Фетуллы Гюллена якобы сотрудничают с армянскими группами, а также утверждений некоторых турецких политиков о том, что Гюлен – армянин, при этом представляя это как обвинение, Налбандян сказал: «К сожалению, это еще одно доказательство вековой привычки некоторых турецких политиков сравнивать армян со своими противниками или даже с врагами. Более того, они иногда заходят слишком далеко, считая оскорблением быть армянином, что является откровенным проявлением нетерпимости и расизма».
По словам министра, методы турецкой лоббистской деятельности в США уже известны всем. «Тем не менее, это не мешает им обвинять других в якобы лоббистской деятельности против Турции»,- сказал Налбандян.