ԱՄՆ-ի դատախազությունը Հայաստանի քաղաքացու եւ Ռուսաստանի քաղաքացու դեմ մեղադրանք է առաջադրել՝ ի շահ Rolls-Royce մեքենաշինական ընկերության փողերի լվացման եւ կաշառակերության համար:
62-ամյա Ազատ Մարտիրոսյանը Հայաստանի քաղաքացի է, նախկինում զբաղեցրել է Չինաստանում Հայաստանի դեսպանի պաշտոնը: Մարտիրոսյանը եւ Ռուսաստանի քաղաքացի Վիտալի Լեշկովը մեղադրվում են դավադրության եւ փողերի լվացման համար, հաղորդում է ԱՄՆ արդարադատության նախարարության կայքը:
Գործը վերաբերում է Ղազախստանից Չինաստան գազատարի կառուցման համար սարքավորումների մատակարարման համար 145 մլն դոլարի պայմանագիր կնքելու փորձին: Գործի շրջանակում նշվում է նաեւ գազի եւ նավթային նախագծերի գծով խորհրդատու, Հունաստանի քաղաքացի Պետրոս Կոնտոգուրիսի անունը: Կոնտոգուրիսի դեմ եւս մեղադրանքներ են առաջադրվել անցյալ տարվա հոկտեմբերին փողերի լվացման համար: Օհայո նահանգում գտնվող Rolls-Royce-ի դուստր ընկերությունը մի քանի անգամ վճարումներ է կատարել նրա ընկերությանը՝ տեղյակ լինելով, որ գումարը կբաշխվի Ղազախստանի «ԿազՄունայԳազ» ընկերության բարձրաստիճան պաշտոնյաների միջեւ, հաղորդում է Bloomberg-ը:
Ինչպես նշվում է ԱՄՆ արդարադատության դեպարտամենտի կայքում, բոլոր երեք ամբաստանյալները բնակվում են Միացյալ Նահանգներից դուրս:

The US prosecutor's office charged former Armenian Ambassador to China and Russian citizen in money laundering and bribery, the US Department of Justice reported.
A 62-year-old Armenian citizen Azat Martirossian and Russian citizen Vitaly Leshkov were charged for their alleged participation in a scheme to launder bribe payments to foreign government officials for the benefit of a Columbus, Ohio-based subsidiary of Rolls-Royce plc, to secure a contract worth approximately $145 million to supply equipment and services to power a gas pipeline from Kazakhstan to China.
Greece citizen, Petros Contoguris was also charged on the counts. Contoguris previously had been charged on all of these counts in an indictment that was filed on October 12, 2017.
Rolls-Royce in Ohio made several payments to his company, knowing that the amount will be divided between high-ranking officials from the Kazakh national company KazMunaiGaz, Bloomberg reported.